Ознака: Тамара Тодевска

Тамара Тодевска во кампања на ЕУ

Тамара Тодевска е дел од најновата кампања на Европската Унија наречена „Европејците што прават разлика“. Кампањата има цел да им ги претстави на граѓаните...

Интернационална награда за Тамара Тодевска

Тамара Тодевска со песната „Monsters“ е прогласена за најдобар интернационален артист на престижниот музички фестивал „Кенга меџик“ во Тирана, Албанија. „Monsters“ е авторско дело на...

Поради реакциите за изведената химна, Тамара ги откажува концертите во Охрид...

Откако завчера на приемот во Aмериканската амбасада поп-пеачката Tамара Tодевска направи грешка при изведувањето на државната химна, два дена таа е топ вест во...

Со еден гаф не може да се избришат македонските херои

Зад вчерашната експлозија од реакции и цунами од емоции, подобрите познавачи на состојбите и оние со малку постудени глави се согласни дека со прексиноќешната...

Американска амбасада за химната: Грешки може ненамерно да се случат во...

Американската амбасада во Скопје се огласи на социјалните мрежи по згрешената изведба на Тамара Тодевска на македонската химна на синоќешната прославата на Денот на...

Тамара Тодевска: Не можам да ја опишам тагата поради пропустот на...

Пејачката Тамара Тодевска се извини на социјалната мрежа Фејсбук за пропустот при изведувањето на химната на вчерашната прослава на 4 Јули во Амбасадата на...

Изоставањето на Гоце Делчев од химната отвори бројни прашања

Македонската химна изведена од Тамара Тодевска, без споменување на Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Јане Сандански, за време на синоќешниот прием во...

Тамара на 27 јули во Античкиот театар во Охрид

Првиот голем концерт по евровизискиот успех во Тел Авив, Израел, каде што со песната „Proud“ го освои седмото место, најдобар пласман на нашата земја...

Осмото место на „Евровизија“ – како победа!

Колку и да сакаме да гледаме политика во сѐ, на „Евровизија“ речиси секогаш победувале добри, квалитетни песни, со врвна интерпретација, бидејќи тука не гласа...

Тамара со „Proud“ ни го донесе најдобриот евровизиски пласман досега

Ние од МРТ сме исклучително задоволни од ефектот што го постигна овој наш проект во широките регионални музички рамки и верувам дека ќе биде...