19.4 C
Skopje
13.5.2021 - 22:45

Ознака: талибанци

Талибанци киднапираа околу 100 лица, меѓу кои жени и деца

Талибанците денеска во заседа во северниот дел на Авганистан киднапирале повеќе од 100 луѓе, вклучувајќи деца и жени, информираат официјални лица од таа земја. Киднапирањето...

Исламската држава ги примора талибанците да побараат помош од САД

Исламската држава (ИД) е премногу брутална дури и за талибанците, кои бараат помош од САД во обидот да се ослободат од ривалската исламистичка организација,...

Помпео бара мирни преговори меѓу авганистанските власти и талибанците

Американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој е во ненајавена посета на Авганистан, го повтори повикот на администрацијата на Трамп за мирни преговори меѓу авганистанската...

Десетици мртви во експлозија на заедничка прослава на талибанци и авганистански...

Бомбаш самоубиец денеска се разнесе на собир на талибанци и авганистански безбедносни претставници во градот Џалабад во покраината Нангархар, на кој се прославувал крајот...