Ознака: талибанци

Мир или хаос – што ќе донесат преговорите со талибанците во...

За првпат по 18 години, Владата на САД изгледа сериозно заинтересирана за повлекување од Авганистан и завршување на најдогата војна во нивната историја, вели...

Двајца американски војници загинаа во Авганистан

Мисијата на НАТО во Авганистан соопшти дека во текот на операцијата загинале двајца американски војници. Во соопштението не е наведено за каква операција се работи,...

Во Доха се обновуваат преговорите меѓу талибанците и САД

Во главниот град на Катар, Доха, денеска продолжуваат преговорите меѓу проширената делегација на авганистанското талибанското движење и делегацијата на САД, предводена од Залмај Халилзад,...

Повлекувањето на Американците ќе предизвика граѓанска војна во Авганистан?

Повлекувањето на американските воени трупи од Авганистани не е чесно повлекување, туку капитулација. Најдобриот исход на кој што Американците ќе можат да се надеваат...

Напад врз воен комплекс во Авганистан, најмалку 126 загинати

Најмалку 126 припадници на авганистанските безбедносни сили загинаа данеска при напад на талибанските бунтовници врз воен комплекс во провинцијата Мајдан Вардак во централниот дел...

Осум војници загинаа во напад на талибанци во западен Авганистан

Вкупно осум војници загинаа во напад на талибански милитанти врз воена станица во западниот дел на Авганистан, во областа Бала Булук. Како што јави агенцијата...

Убиен „таткото на Талибанците“

Исламскиот проповедник Мавлан Сами ул-Хак, познат во Пакистан како „татко на Талибанците“, е убиен со убод со нож во својата куќа во Равалпинди, соопшти...

Талибанци соборија хеликоптер на авганистанската армија

Талибански бунтовници доцна синоќа соборија воен хеликоптер во западната авганистанска провинција Фарах, во реонот што е под контрола на Талибанците. Загинати се двајца пилоти и...

Талибанците објавија дека починал шефот на мрежата Хакани

Џалалудин Хакани, основач на исламистичката бунтовничка мрежа Хакани многу активна во Авганистан, почина после долго боледување, соопшти портпаролот на Талибанците, Забинулах Муџахед. Тој наведе...

Талибанци киднапираа околу 100 лица, меѓу кои жени и деца

Талибанците денеска во заседа во северниот дел на Авганистан киднапирале повеќе од 100 луѓе, вклучувајќи деца и жени, информираат официјални лица од таа земја. Киднапирањето...