Ознака: талибанци

Отворен патот за завршување на „бесконечната војна“

Делумното примирје меѓу САД и талибанците стапи во сила на полноќ во Авганистан, со што е отворен патот за повлекување на американските војници и...

Мировните преговори треба да ја издржат талибанската опсада врз базата „Баграм“

Жестоката размена на оган меѓу талибанските милитанти и американските сили во близина на воената база „Баграм“ во Авганистан, во текот на вчерашниот ден, се...

Америка ќе се обиде да ја заврши „бесконечната војна“ на преговарачка...

САД ги продолжија разговорите со талибанците во Доха, Катар, чија цел ќе биде да се намали насилството, што треба да доведе до внатрешни разговори...

Урнат американски хеликоптер во Авганистан

Двајца американски војници загинаа кога нивниот хеликоптер се урна во Авганистан, соопштија од американската војска. Талибанците тврдат дека тие го урнале хеликоптерот. Од американската армија наведуваат...

Троjца индиски заложници ослободени во замена за 11 талибански затвореници

Тројца индиски инженери, држени како заложници повеќе од една година, биле ослободени во замена за 11 талибански заробеници, во кои спаѓаат и некои високо...

Авганистан: Десетици убиени во Кабул, талибанците ги заоструваат нападите

Најмалку 50 цивили загинаа во два поединечни напади кога западно поддржаните авганистански владини сили и талибанските борци извршија напади откако пропадна мировниот договор меѓу вооружените групи...

Трамп го откажа мировниот договор со талибанците

Американскиот претседател Доналд Трамп го откажа тајниот состанокот, кој требаше да се одржи со талибанците и авганистански претставници во Кемп Дејвид. Тој на Твитр...

Трамп најави повлекување на војската од Авганистан

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека Вашингтон планира да го намали бројот на американски трупи во Авганистан. Првично, бројот ќе се намали на 8.600, а...

Доколку сака, Трамп би ја завршил војната во Авганистан за само...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД во последните неколку недели постигнале голем напредок во преговорите со талибанците и јасно даде до знаење дека...

Мировните преговори со САД не ги спречуваат талибанците да продолжат со...

Талибански милитанти убија најмалку 26 членови на провладината милиција во северот на Авганистан, на истиот ден кога нивни претставници треба да се сретнат со...