Ознака: талибанци

Учете, пред да се вратат талибанците – Авганистанките стравуваат за образованието

Веста дека САД ги повлекуваат своите трупи од Авганистан беше пречекана со разочарување од жените кои студираат во земјата. Тие стравуваат дека со враќањето...

Талибанците со закана: САД имаат рок до 1 мај да се...

Талибанците издадоа соопштение во кое предупредуваат дека ќе продолжат со нападите врз странски трупи во Авганистан доколку американската војска не се повлече до 1...

Дадениот збор на САД малку му значи на авганистанскиот пилот препуштен...

Мохамед Најем Асади и неговата сопруга не спијат со денови, но се обидуваат да останат смирени поради нивната 4-годишна ќерка додека се кријат од...

Многумина настрадаа во „стапицата со мед“ на авганистанските „црни вдовици“

Две атентаторки кои измамија авганистански разузнавачач ветувајќи му секс пред да го застрелаат и да го фрлат неговото тело на гробишта се меѓу илјадниците...

Империја на гробови

Пред деветнаесет години, САД ја започнаа војната во Авганистан. Што оставија зад себе? Автор: Емран Фероз Форин полиси Неодамна имав интересен разговор со еден авганистански пријател во...

Политичари од сенка, свештеници и озлогласени борци во таинствениот талибански тим...

Автори: Сузана Џорџ, Азиз Тасал, Хак Наваз Кан Вашингтон пост Талибанскиот преговарачки тим кој ќе ја одреди судбината на Авганистан во преговорите со авганистанската влада е...

Талибанците седат на злато во Авганистан

Милитантната група ископува речиси половина милијарда долари годишно од авганистанската почва и сака да продолжи со ова темпо Автори: Лин О’Донел, Мирвајс Кан Форин полиси Со години,...

Затворската битка во Авганистан ослободи стотици милитанти на Исламската држава

Огранокот на Исламската држава (ИД) во Авганистан презема одговорност за напад врз затвор во Џалалабад во источниот дел од државата, во кој групата тврди...

Се гледа крајот на „бесконечната војна“?

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера повторно ја изрази неговата желба за целосно воено повлекување од Авганистан. Иако Трамп не наведе датум за повлекувањето, среде...

Американците ги бомбардираа талибанските позиции, загрозен мировниот процес

Соединетите Држави денес започнаа воздушни напади врз талибанските позиции во јужната авганистанска провинција Хелманд, што е прв американски напад врз талибанците по потпишувањето договор...