Ознака: Талибанците

ИСИС-К непријател и за талибанците во Авганистан

Тврдокорните милитанти од ИСИС-Корасан (ИСИС-К) сметаат дека талибанците, кои склучија договор со администрацијата на Трамп во февруари 2020 година, ја предадоа исламската кауза. Активна...

Братот на авганистанскиот претседател им се придружи на Талибанците

Помладиот брат на авганистанскиот претседател Ашраф Гани, Хашмат Гани, во присуство на водачот на мрежата Хакани, Халил Хакани, рече дека ќе им ја даде...

Отпорот во Панџшир е последното упориште против талибанците

Триесет и двегодишниот Ахмад Масуд, син на Ахмад Шах Масуд, харизматичниот антисоветски, а потоа антиталибански командант на отпорот што беше познат и како лавот...

Со спокоен чекор­ на дрвени налани, право во претседателската палата

Авганистанската власт остана глува на предупредувањата на САД дека националната војска поради нискиот морал во нивните редови нема „сила“ да им се спротивстави на...

Талибанците забрзано се движат кон Кабул

За најновиот развој на настаните во Авганистан, претседателот на САД рече дека „не жали“ поради својата одлука по 20 години да ги повлече американските...

Воената опрема од американските бази завршува кај талибанците

Сегашната состојба во Авганистан враќа непријатни сеќавања кога САД се повлекуваа од Виетнам и зад себе оставија цело богатство од воена опрема. Таа вклучуваше...

Талибанците ги зазедоа клучните гранични премини во Авганистан

Талибанците го презедоа главниот граничен премин меѓу Авганистан и Иран, според официјални авганистански претставници. Преминот Ислам-Кала е еден од најголемите трговски влезови во Иран,...

Талибанците имаат милијарди долари обрт, а водачите им живеат како цареви

На судењето на еден од водачите на талибанците беше откриена цела низа интригантни детали за нивните операции. Меѓу другото, дека нивната централа воопшто не...

Талибанците тврдат дека бил постигнат напредок во Москва, но не и...

Официјален претставник на талибанците денес изјави дека е постигнат пристоен напредок во разговорите со група високи авганистански политичари во Москва, но дека не е...

Заврши петтата рунда преговори меѓу САД и талибанците

По 16-дневни преговори денеска во катарскиот главен Доха заврши петтата рунда преговори меѓу претставници на САД и авганистанските талибанци, на кои, според дипломатски извори,...