Ознака: Талат Џафери

Џафери: Иднината на нашата земја е во европското семејство

Република Македонија уште од самиот почеток на своето осамостојување, јасно и недвосмислено го зацрта својот пат и ги определи своите стратешки приоритети. Еден од...

Џафери се уште не го испратил Законот за јазиците до Службен...

Претседателот на Собранието Талат Џафери се уште не го испратил Законот за употреба на јазиците за објавување во Службен весник и не прецизира кога...

Изгласаниот закон е репресивен за сите

Ако таков закон би бил усвоен и ако би стапил во сила, секој албански пратеник во парламентот би бил должен да зборува на албански....

Заев и Џафери ја отфрлија можноста за амнестија за насилниците од...

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Парламентот Талат Џафери денеска отфрлија можност за закон за амнестија за лицата инволвирани во насилствата во Собранието на...

Заев: Нападот во Собранието беше напад врз демократијата

Нападот на 27 април во Собранието не беше напад против нас туку против демократијата, тоа беше повеќе од криминал, рече меѓудругото премиерот Зоран Заев...

Џафери: Сечиј живот во Собранието на 27 април беше подеднакво важен

Животот на сите што беа во Соранието на 27 април минатата година беше подеднакво важен, но ако исходот на некој од лидерите беше смртен,...

Македонија има речиси двојно повеќе жени-пратенички од Хрватска

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ денеска на средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери изрази задоволство од високиот процент на жени-пратеници во македонското Собрание. Таа нагласи дека...

Џафери-Кара: Македонија е конкурентна бизнис земја 

Македонија е конкурентна бизнис земја која нуди поволни услови за странските инвеститори и чијашто инвестиција е заштитена со важечките закони кои со последните измени...

Џафери, Кирацовски и Манчевски ќе сведочат за нападот врз Села

Претседателот на Собранието Талат Џафери, министерот Дамјан Манчевски и пратеникот Александар Кирацовски, претпладнево дојдоа во Кривичниот суд за да сведочат во процесот за нападот...

Џафери се сретна со словенечкиот премиер Церар

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери денеска се сретна со делегација од Република Словенија, предводена од премиерот Миро Церар. Од Кабинетот на претседателот...