Ознака: такси

Косово воведе царини од 100 отсто и за странските компании во...

Косовската Влада денеска донесе одлука со која со воведува такса од 100 отсто на увозот на стоки од странски компании кои имаат свои производни...

Косово во регионот бара алтернатива за производите од Србија и БиХ

Косово ги истражува пазарите на земјите од регионот со кои ќе ги надомести производите кои до пред 15 дена се увезувале од Србија и...

Хан: Косово и Србија да работат на надминување на проблемите

Комесарот за проширување на Европската унија Јоханес Хан, по денешните средба со косовскиот државен врв во Приштина, изјави дека Унијата е изненадена и разочарана...

Харадинај: Таксите од 100 отсто за Србија и БиХ остануваат

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешната средба во Приштина со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, изјави дека таксата од 100 отсто за увоз на...

Хан во Приштина во обид да издејствува укинување на таксите за...

Комесарот за проширување на Европската унија Јоханес Хан допатува во Приштина, каде ќе се сретне со највисоките косовски претставници на разговори за таксата од...

Градоначалниците на српските општини на северот на Косово поднесоа оставки

Градоначалниците на четири општини со мнозинско српско население во северно Косово денеска поднесоа оставки во знак на протест поради воведувањето такса од 100 отсто...

Помпео побара Косово да ги укине таксите за производите од Србија...

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, на средбата со косовскиот претседател Хашим Тачи, ги повика властите во Приштина да ја укинат таксата од 100...

Харадинај: Таксите за српските производи може уште да се зголемуваат

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека, и покрај критиките од Европската унија, Владата нема да ја повлече одлуката за зголемување на таксите за...

Единаесет таксисти убиени на враќање од погреб на колега во Јужна...

Вооружените напаѓачи убија единаесет таксисти во Јоханесбург кога се враќале од погреб на нивни колега, соопшти портпаролот на полицијата. Возачите, сите од здружението Гаутенг, се...

Продолжува протестот на такси возачите на Бит Пазар

Самостојните такси возачи од Скопје втор ден денеска ја блокираат крстосницата меѓу Трговскиот центар Мавровка и судовите со барање да им се овозможи користење...