Ознака: такси

Србија е подготвена да се врати на дијалогот со Косово по...

Српскиот претседател, Александар Вучиќ во Њујорк се сретна со функционери од американскиот Стејт департмент, помошникот на државниот секретар, Филип Рикер, и специјалниот претставник за...

Лајчак: Реалноста е дека Косово не е признаено од пет членки...

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак ја повика Приштина да ги укине таксите на српските производи и истакна дека реалноста е оти...

Харадинај: Нема да се откажам од таксите сè додека Србија не...

Поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека ако победи на изборите нема да се откаже од таксите сè додека Србија не го признае...

Вучиќ: Харадинај ќе се врати за 48 часа, ова е политички...

Српскиот претседател Александар Вучиќ во обраќање по повод оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека не гледа причина за еуфорија, бидејќи верува дека...

Вучиќ: Доколку Косово ги укине таксите ќе дадам сѐ од себе...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес го поднесе извештајот за Косово во српското Собрание, во кој се вели дека доколку не се постигне компромисно решение...

Вучиќ: Спремни сме за дијалог со Приштина откако ќе ги укинат...

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска на состанокот во Берлин, на претставничката за надворешна политика и бeзбедност на ЕУ, Федерика Могерини, и го пренел ставот...

СТВ: Подеднакво признавање на такси лиценците и поголема градска контрола

Подеднакво признавање на лиценца, поседување документ за идентификација и поголема градска контрола се клучните барања на Синдикатот за транспорт и врски (СТВ) при Конфедерацијата на...

Нов обид на косовските политичари да излезат од ќорсокакот со таксите

Лидерите на најголемите партии од владејачката коалиција, премиерот Рамуш Харадинај од Алијансата за иднината на Косово (ААК), претседателот на Собранието, Кадри Весели од Демократска...

Влада на Косово по лидерската средба: Коалицијата е функционална и стабилна

Владата на Косово, по вечерашната вонредна средба на лидерите на четирите партии од владејачката коалиција, објави соопштение во кое тврди дека „коалицијата е функционална...

Приштина: Остануваат таксите од 100 проценти

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај не прифаќа укинување на дополнителните такси од 100 отсто, кои Приштина ги воведе за увозот на стоки од Србија...