Ознака: таксисти

Жител на Желино со нож ограбувал таксисти во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истрага против 28-годишен жител на Желино за кого постои основано сомнение дека ограбил таксисти во Скопје на кои им...

Нападнати двајца таксисти во Скопје

Двајца таксисти вчера во полицијата пријавиле дека биле нападнати во главниот град. Во првиот случај, такси-возач пријавил дека бил физички нападнат на бензинска пумпа на...

Разбојници нападнале и ограбиле таксисти во Тетово

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М. П. (18) од с. Вешала, Tетовско, А. И. (17) од с. Мерово, Тетовско, А. С. (20) од...

Таксистите во Македонија лани превезле 39 милиони патници

Во 2019 година превезени се вкупно 39.072.000 патници, од кои 33.970. 000 во градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се превезени 5.102.000 патници. Според податоците...

ЈСП ги дезинфицира автобусите, приватните и таксистите чекаат одлуки

Превентивни мерки во јавниот превоз Дополнителната (вонредна) дезинфекција ќе се врши секојдневно, до добиените нови препораки од надлежните институции, кои ја следат состојбата со коронавирусот....

Работници нема ниту за лек

Во градот под Пелистер во овој момент најдефицитарни се келнерите, готвачите, браварите, возачите, таксистите, лимарите, водоинсталатерите, паркетарите, електричарите, продавачите... Иако кога пред десетина години го...

Се однесуваат ли таксистите според кодекс

За време на вршењето на превозот, такси-возачот мора да биде уреден, чист, потстрижен, избричен или со негувана брада и мустаќи, со чиста облека. Да...

Штрајк на таксистите во Мадрид и Барселона

Таксистите во Мадрид денеска го блокираа центарот на градот, барајќи построги прописи за такси службите кои работат преку апликација, како што е Убер. Полицијата се...

Фатени крадци кои ограбувале таксисти низ Скопје

Одделението за имотни деликти и малолетничка деликвенција за Гази Баба при СВР-Скопје по целосно документирање ќе поднесе кривична пријава против лицата Д.Р.(18) и А.М.(18)...

Штрајк на таксистите во Грција

Грчките таксисти денеска почнаа 12-часовен штрајк во знак на протест против, како што истакнуваат, нелојалната конкуренција од страна на операторите на услуги за споделено...