Ознака: Таксират

Со концерт на „Архангел“ почнува „Таксират“

Со целовечерен концерт на „Архангел“, под мотото 30 години љубов, на 11 октомври во СЦ „Борис Трајковски“ започнува официјалната музичка програма на 22-то издание...

„Таксират“ во топ 10 најдобри европски фестивали

По вторпат во последните 10 години фестивалот „Таксират“ е избран за еден од 10-те најдобри фестивали во Европа кои се одржуваат во затворен простор. Преку...

„Таксират“ подготвен за големото финале

Со богата програма што почна на 28 ноември, а завршува утревечер, со досега над 6.000 посетители, 70 музички состави, 150 работници во културата од...

„Таксират“ и „Д-фестивал“ номинирани за најдобри фестивали во Европа

Европските награди за најдобри фестивали и годинава ги вклучија номинациите за „Д-фестивал“ и за „Таксират“ во категориите: „Д-фестивал“ за најдобар мал фестивал и „Таксират“...

ПИН-музичката конференција на „Таксират“ по шести пат

Годинава, по 21. пат, се одржува фестивалот „Таксират“, a како дел од него ќе се одржи и новото издание на ПИН-музичката конференција, која ќе...

По 15 години култниот „Соулфлај“ во Скопје

Во рамките на придружната програма на 21-то издание на фестивалот „Таксират“, скопјани ќе го проследат концертот на култниот „Соулфлај“ што ќе се одржи на...

Фестивалот „Таксират“ ја одбележува 20-годишнината со обемна програма

Таксират-неделата почна во четвртокот со отворањето на петтото издание на музичката конференција „Пин“, а вечерта кулминира со настапот на Неле Карајлиќ во концертната сала...

Со концерт на д-р Неле Карајлиќ почнува 20-от „Таксират“

Официјалната музичка програма на „Таксират“ ќе почне утре со концертот на д-р Неле Карајлиќ, бившојугословенската легенда од „Забрањено пушење“ и „Топ листа надреалиста“. Оваа...

Повеќе од сто учесници од Европа на музичката конференција ПИН

Во рамките на одбележувањето на големиот јубилеј на фестивалот „Таксират“, кој годинава го прославува своето 20-то издание, ќе се одржи и новото издание на...