Ознака: тажна вест

Ракометниот голман Никола Даниловски пронајден мртов во Охридското Езеро

Безживотното тело на 26-годишниот голман на ракометниот клуб Охрид и повремен македонски репрезентативец, Никола Даниловски, утрово било пронајдено во Охридското Езеро, пренесуваат медиумите. Според...

Познатиот кошаркарски тренер Марјан Лазовски почина од ковид-19

Еден од најпознатите македонски кошаркарски тренери Марјан Лазовски почина денеска на 58 години од последиците на ковид-19. Лазовски пред една недела бил пренесен во...

Почина Џеј Рамадановски

Во 56-та година од животот денеска почина познатиот српски фолк пејач, Џеј Рамадановски, поради проблеми со срцето. Во неодамнешно интервју тој изјави дека е...

Почина пејачката Нина Спирова, позната по „Еден бакнеж“, „ Молчи молчи...

На 82-годишна возраст денеска почина Нина Спирова, една од највпечатливите фигури во современата македонска музика. Позната најпрво како извонреден интерпретатор на староградска и народна музика,...

Почина Димитар Ќорнаков, припадник на првата генерација македонски истражувачи на средновековната...

Во Скопје на 92 годишна возраст почина проф. д-р Димитар Ќорнаков – македонски историчар на уметноста и публицист, припадник на првата генерација македонски истражувачи...