24.8 C
Skopje
27.7.2021 - 10:10

Ознака: таеквондо

Георгиевски ќе се бори за злато на олимпискиот турнир во таеквондо

Дејан Георгиевски обезбеди медал откако се пласира во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо во Токио. Македонскиот репрентативец го совлада Дон Кио Ин од Јужна...

Георгиевски обезбеди норма за ЛОИ, во Токио ќе атакува на медал

Момчето што за брзо време се втурна во врвот на светското таеквондо, викендов ја израдува целата македонска спортска јавност со влез во финалето на...

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Летните олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации за Токио се одржаа...

Георгиевски единствена надеж за олимписка норма

Филип Додевски (до 80 кг) и Анамарија Георгиевска (до 67 кг) се поразени во 1-то коло на квалификацискиот олимписки турнир во Софија ТАЕКВОНДО Европскиот првак од...

Георгиевски: Секогаш одам на медал

Заедничките репрезентативни подготовки во Крушево добро ни дојдоа и, секако, позитивно влијаеjа на мојата форма, вели олимпискиот кандидат Георгиевски ТАЕКВОНДО - ДЕНЕСКА ПОЧНУВА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО...

Во Крушево ќе се темпира формата за пласман на ЛОИ

На подготовки денеска ќе заминат 15 репрезентативци, а фокусот ќе биде ставен на базичните подготовки, со главна цел темпирање на формата за квалификацискиот турнир...

Георгиевски со ново злато продолжи да собира олимписки поени

Георгиевски имаше одличен настап, победи силен ривал во финалето, освои значајни бодови, кои, пак, може да резултираат да биде носител на една од четирите...

Георгиевски: Шансата да исполнам олимписка норма е реална

Квалификацискиот олимписки турнир во Милано, во април, ќе ги открие сите патници за ЛОИ во Токио, вели Георгиевски Шансата да исполнам олимписка норма е реална....

Европска бронза за таеквондистот Додевски

Тој го освои третото место на Европското првенство до 21 година, кое се одржа во Шведска Македонскиот таеквондист, член на ТК Бутел и репрезентативец, Филип...

Олимписка норма уште нема, каратето и таеквондото се најблиску

До Игрите во Токио има уште околу 500 дена, квалификациите за повеќе спортови се почнати, а сите ќе траат до јуни в година. Од...