Ознака: таблети

Франција ќе дели таблети со јод за жителите покрај нуклеарните централи

Франција бесплатно ќе им дели таблети со јод на 2,2 милиона луѓе што живеат во близина на нуклеарни централи. Целта е подобро да се заштитат...

Литванија со јод ќе се бори против можната радијација од Белорусија

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија планира до крајот на...

Македонија на исто ниво, а светот со пораст на синтетичките дроги

Годинава кривично се пријавени 37 лица и има 36 случаи во кои се запленети синтетички таблети, екстази, амфетамин и метамфетамин За само шест месеци годинава...

Малолетничка од Куманово испила 20 таблети

Надлежните од одделението за педијатрија од кумановската болница пријавиле во полиција дека вчера кај нив родители донеле 14 годишно девојче од Куманово, кое испило...

Турската и грчката полиција открија голема количина дрога во таблети

Турската и грчката полиција за борба против трговија со дрога, на грчкото пристаниште Пиреја спроведоа операција во која во контејнер открија многу голема количина...

Запленети 400 илјади наркотични таблети

Турската полиција на преминот Хамзабејли/Лесово на границата меѓу Турција и Бугарија заплени 400.000 таблети, кои содржеле наркотични супстанци. Таблетите биле откриени во автомобил со турски...

„Хуавеи“ стана трет најголем производител на таблети во светот

Глобалниот пазар на таблети годинава ќе регистрира пад во продажбата за 4,3 отсто на годишно ниво, на 145,5 милиони парчиња, прогнозираат аналитичари на „ТрендФорс“,...

Без паника, таблетите што им биле делени на студентите се додаток...

Taблетите кои кренаа паника во јавноста по информациите на социјалните мрежи дека се делеле на студенти на кампусот на скопскиот универзитет, се безбедни, тврдат...