16.5 C
Skopje
18.6.2019 - 3:17

Ознака: сјо

Јанева подготвена да го презентира извештајот на СЈО и во Собранието

Шефицата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два ипол часа го презентираше шестмесечниот извештај за...

Ново судење за „Таргет-Тврдина“, Јанкулоска и Мијалков се појавија во судот

Во Кривичниот суд продолжува судењето за незаконското прислушување „Таргет-Тврдина“ на СЈО. Во судницата се појавија обвинетите ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот...

„Таргет-Тврдина“ и „Топлик“ продолжуваат во Кривичен

Во Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска треба да се одржат две судења за кои има наделжност Специјалното јавно обвинителство (СЈО), предметите со кодно...

Ново рочиште за „Титаник“ на СЈО

За денеска во кривичниот суд е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности „Титаник“ на СЈО. Во предметот „Титаник“ обвинети се дваесетина лица меѓу...

СЈО: Бомбите на „Ел Чека“ не потекнуваат откај нас

Специјалното јавно обвинителство преку соопштение информира дека новообјавните бомби споделени од профилот на „Фејсбук“ не потекнуваат откај нив. -Новообјавените разговори објавени од Фејсбук профилот со...

Продолжуваат судењата за „Тревник“ и „Титаник“ на СЈО

Во Основниот суд Скопје 1 Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Тревник" и „Титаник" на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Предметот со кодно...

Села бара предвремени избори

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, се противи на носењето закон за СЈО со кој би се заштитиле високите политички функционери во државата...

Дали е на повидок решение за СЈО?

Условот за добивање позитивен извештај од Европската комисија за спроведените реформи, пред очекуваниот извештај на 29 мај, Владата го сведе на решение за судбината...

Морал во политиката, а што беше тоа?

Во минатото и низ годините имаше најразлични предлози за тоа кои критериуми треба да ги исполнуваат оние што претендираат за високи позиции. Дали се...

Јанева навести дека ќе се кандидира за функцијата во случај на...

Катица Јанева најави дека ќе остане на чело на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) до крајот на нејзиниот мандат, во изјава за новинарите. Таа додаде дека...