Ознака: сјо

ЈОРМ: Има напредок во преземените предмети од СЈО, дел чекаат меѓународна...

Во речиси сите преземени предмети од поранешното Специјално обвинителство (СЈО) има определен напредок, велат од Јавното обвинителство на Македонија (ЈОРМ), пренесува МИА. По интервјуто на...

Гаврил Бубевски од СЈО стана нов шеф на скопското обвинителство

Поранешниот специјален главен обвинител, Гаврил Бубевски ќе биде нов шеф на скопското Јавно обвинителство. Ова се последните одлуки донесени од Советот на јавни обвинители. Обвинителот Бубевски...

Назначен нов судија поротник, продолжуваат судењата за предметите на поранешното СЈО

Судењата за четири предмети на поранешното специјално обинителство продолжуваат по назначувањето нов судија поротник. Судот ги закажа главните расправи за предметите „Титаник“ и „Топлик“ за...

Завршни зборови за „Трезор“: Обвинетите договориле набавка на опремата за преку...

Обвинетиот Сашо Мијалков е во исчекување на судска одлука за предметот „Трезор“ во кој Обвинителството го товари за незаконска набавка на британска опрема за...

Јавното обвинителство вонсудски ќе се спогоди со вработените во СЈО за...

На денешната седница Владата ја усвои информацијата за извршување на одлуката на Уставниот суд во однос на спроведувањето на поништувањето на поединечните акти и...

Oстанува на сила поништената аболиција на Иванов

Поништената аболиција на експретседателот Ѓорге Иванов е уставна и законска, одлучи Уставниот суд. Според уставните судии, не смее да им се скрати правото на...

Стразбур нема донесено одлука за аболицијата на 54 лица од страна...

Не е точно дека Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) одлучил дека важи аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов за 54 лица...

ДЗР: СЈО незаконски исплатило 4,6 милиони евра надоместоци за тајност

Специјалните обвинители од поранешното СЈО во 2015 година добиле додатоци поголеми од нивните плати, а во периодот од јануари 2016 до септември 2019 година...

Повици за сплотување од поделени локации

Какво помирување и сплотеност кога нашите лидери се поделени на четири локации. За помирување и сплотеност треба да ги видиме нашите лидери сплотени! Ете...

Обвинителство не беше една личност – поранешни вработени во СЈО бараат...

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не го сочинувало само една...