Ознака: сцена

ЕХФ обезбеди 10.000 теста за сите што играат на меѓународната сцена

Наша должност е да им помагаме на клубовите и на федерациите и да обезбедиме контролирано и безбедно продолжување на ракометниот спорт во текот на...

Со сигурност ќе станеме парламентарна партија и релевантен играч на...

Интервју со Солза Грчева, претседателка на Глас за Македонија Народот е разочаран од поведението на големите партии. Практично и оние што очекуваа некакви позитивни промени...

За еден актер најголема казна е да не е на сцена

АНГЕЛА АПОСТОЛОВСКА, АКТЕРКА Таа во моментов во Романија го режира својот прв филм, а во родната Битола со театарот „Дел арте“ игра во претставата „Без...

„Петар Пан“ на сцената на НОБ

По барање од публиката, денеска, со почеток во 12 часот, во Националната опера и балет, ќе биде изведена популарната балетска претстава за деца „Петар...

Претставата „Орестија 1/4“ на сцената на МКЦ

Премиерната изведба на сите четири дела заедно е предвидена за МОТ во 2020 година Изведба на претставата „Орестија 1/4“, која го истражува местото на хорот...

Македонските филмаџии на иста сцена со холивудските легенди

„Медена земја“ деновиве во САД доби неколку нови престижни награди за најдобар документарец и за кинематографија. Тимот на македонскиот документарец ја прими наградата за...

„Плоштадот на хероите“ на Бернхард на сцената на Драмски

Премиера на претставата „Плоштадот на хероите“ по мотиви од драмата на Томас Бернхард, во режија на Мирјана Медојевиќ, ќе се одржи вечерва, во 19...

Владимир Саздовски – трет Македонец на сцената на „Скала“

Освен во „Тоска“, со која ќе се отвори сезоната 2019/2020, нашиот оперски пејач ќе настапи во уште две продукции во истата сезона на оваа...

„Семејни приказни“ на сцената на „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп се подготвува претставата „Семејни приказни“, во режија на Милош Б. Андоновски. Премиерата се планира за јуни. Претставата се...

Балетот „Ана Каренина“ на сцената на МОБ

Балетот во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски ќе се одигра на сцената на МОБ, на 22...