Ознака: Сценарист

Почесното „Срце на Сараево“ за Алехандро Инариту

Мексиканскиот режисер, продуцент и сценарист Алехандро Инариту, познат по проникливите, универзални приказни за човековата состојба, е добитник на почесното „Срце на Сараево“, награда за...

Сценаристот на „Чернобил“ апелира за почит кон жртвите

Авторот на американската телевизиска мини-серија во продукција на ХБО, чија тема е најголемата светска нуклеарна катастрофа во Чернобил, проговори за непристојните фотографии и самослици...

Најдобрите филмови на Дарен Аронофски

Дарен Аронофски е американски филмски режисер, сценарист и продуцент. Номиниран беше за „оскар“ за најдобар режисер на филмот „Црниот лебед“ во 2010 година. Во...

Мерило за успех станаа богатството, влијанието и моќта

Дури ја снимав „Успех“ ме бодреше сознанието дека ваква шанса имам еднаш во животот и затоа не смеам да ја пропуштам, вели Алчевски Марјан Алчевски,...

Почина сценаристот на „Буч Касиди и Санденс Кид“

Познатиот американски сценарист и добитник на два „оскар“, Вилијам Голдман, почина во саботата во Њујорк на 88-годишна возраст, како последица на рак на дебелото...

Се работи на новиот „Матрикс“

Сценаристот Жак Пен е одговорен што книгата „Реди плеер уан“ е адаптирана за филм. Во неговата биографија се наоѓаат и наслови како „Икс мен...