Ознака: суша

Сушата ќе го изгори приносот од пченица

Освен што се посеани значително помали површини, на многу од посеаните површини пченицата воопшто не е никната, а онаму каде што е никната фазите...

Сушата ќе ги намали приносите на житните култури

Сушата што ја зафати Македонија изминативе месеци ја задоцни есенската сеидба на житните култури. Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци, Ефтим Шаклев, вели дека периодот...

На Германија и се закануваат пет најтопли и најсушни месеци во...

Петмесечниот период од април до август оваа година ќе биде најтопол и најсушен период за Германија откако се следат временските состојби од 1881 година. Летни...

Сушата во Австралија од птичја перспектива

Фотографиите од птичја перспектива даваат поинаков приказ на сушата во австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс, со што земјиштето наликува на своевидни уметнички дела.

Сушата предизика штети од над милијарда евра во германското земјоделство

Сушата што од пред неколку недели зафати неколку реони на Германија му нанесе штети на германското земјоделство од на една милијарда евра, јави ДПА. Во...

Штетите од сушата во Германија проценети на неколку милијарди евра

Штетите врз германското земјоделство предизвикани од сушата и жешкото време изнесуваат „неколку милијарди евра“, изјави претседателот Здружението на земјоделците на Германија, Јоаким Рукид. Според него,...

Сушата и силните ветрови ги шират пожарите во Орегон

Силните ветрови и сушата што ја зафати американската сојузна држава Орегон се закануваат да ги прошират шумските пожари, кои веќе уништија 900 куќи и...

Во Даблин воведен режим за вода поради неовообичаена суша во Ирска

Ирските власти забранија наводнување тревници и градини во областа на Даблин поради необичната суша во земјата, која е позната по зеленилото. Ирската метеоролошка служба соопшти...