19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 9:44

Ознака: суперлига

Егзодусот од Суперлигата го соочи нејзиниот зачетник со најголемиот предизвик досега

Егзодусот од Суперлигата претставува ретко видено понижување за идејниот творец на проектот - претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, пишува „Фајненшл тајмс“. Перез имаше амбиција...

Вината за пропаста на Суперлигата се бара и во брегзит

Имајќи предвид дека контроверната идеја за европска фудбалска Суперлига е пред згаснување, претседателот на Јувентус Андреа Ањели бараше виновник за неуспехот и го пронајде...

Фудбалските навивачи остварија победа, но борбата против алчноста не е завршена

Ајде да се стоплиме околу огнот кој ги голта репутациите на арогантните. Прво еден сопственик клуб, па двајца, а потоа и сите шестмина шарлатани...

Преостанатите суперлигаши не отстапуваат од проектот што се урива

Суперлигата разгледува можности за „измена на проектот“ откако во неа останаа шпанските Реал Мадрид, Барселона и Атлетико Мадрид, заедно со италијански Јувентус, од 12-те...

Плановите за Суперлигата пред згаснување по низата откажувања?

Плановите за европската Суперлига се пред распад откако Челси, Манчестер сити, Барселона и Атлетико Мадрид наводно се повлекуваат од плановите за настап во елитното...

Одметнатите фудбалски клубови го копираат кошаркарскиот рецепт во полза на богатите

Одметнатите фудбалски клубови се чини дека го следат рецептот на кошаркарската Евролига кога станува збор формирањето на Суперлигата во која ќе играат најбогатите. Дванаесет од...

Суперлигата на богатите внесува раздор во европскиот фудбал

Дванаесет од најбогатите европски клубови објавија намера за покренување на т.н. Суперлига, што би значело нивно издвојување од натпреварувањата на Европската фудбалска унија (УЕФА). Шпанските...

Вардар го доби дербито со Металург по голема борба

Вардар славеше против Металург со 31-27 во дербито од плејофот на ракометното првенство одиграно во Автокоманда. Победникот беше решен во завршницата кога Вардар дојде до...

Ефикасно трето коло

РАКОМЕТ - СУПЕРЛИГА Металург, предводен од десното крило Златко Хорват (девет гола) и од црногорските интернационалци Милан Поповиќ и Василие Калуѓеровиќ (по осум погодока), ја...

Металург и Охрид се единствени без загубен бод сезонава

Викендов Металург ја забележа шестата победа на шестиот меч, а Охрид победи осми пат од исто толку натпревари РАКОМЕТ - СУПЕРЛИГА Ракометарите на Металург забележаа нова...