Ознака: Сулејман Реџепи

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од фунцијата, коментирајќи дека против...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Риасетот на Исламската верска заедница (ИВЗ) на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на...

ИВЗ објави мерки за заштита за празникот Бајрам

Ријасетот на Исламската верска заедница донесе низа мерки што треба да се спроведат во секоја џамија на празникот Фитр Бајрам на 24 мај, објави нејзиниот...

Судот одлучи, Реџепи останува поглавар на ИВЗ

Исламската верска заедница го доби судскиот спор со Скендер Бузаку, поранешниот секретар во скопското муфтиство и сега бара кривична одговорност за него, поради фалсификување...

Бузаку го обвини поглаварот на ИВЗ Реџепи за перење пари

Скендер Бузаку, поранешен секретар на скопското муфтиство при Исламската верска заедница, вчера до Основното јавно обвинителство доставил материјали, кои, според него, покажуваат дека Сулејман...

Бузаку побара Реџепи за 72 часа да ја напушти ИВЗ

Пред седиштето нa Исламската верска заедница (ИВЗ), Скендер Бузаку, кој е претендент за поглавар, му постави ултиматум на актуелниот поглаварот Сулејман Реџепи до петок...

ИВЗ под опсада, во тек игри за тронот

Втората по големина верска заедница во Македонија повторно се соочува со внатрешен обид за превласт, откако во 2015 година не помина сценариото за смена...

Во ИВЗ обиди за смена на поглаварот Сулејман Реџепи

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ - изјави...

Освестување за бездушниот

Да се биде верски лидер во општество како македонското, кое има испреплетени етнички и верски карактеристики, многу повеќе е одговорност, отколку привилегија. Таа одговорност...

МВР и Обвинителството го анализираат говорот на Реџепи

Неодамнешниот јавен настап на поглаварот на Исламската верска заедница во земјава, Сулејман Реџепи, предизвика лавинa реакции со оцена дека тој користел говор на омраза...