2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 0:49

Ознака: суд

Саркози мора да се појави пред суд како сведок

Поранешниот француски претседател Никола Саркози ќе треба да сведочи на судењето на поранешните помошници кои се обвинети за злоупотреба, одлучи судијата. Иако Саркози, кој има...

Трамп побара од судот „Твитер“ да му го врати профилот

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп побара од федералниот судија во американската држава Флорида да му нареди на Твитер повторно да го активира неговиот профил,...

Камчев останува во притвор, судот ја одбил гаранцијата

Бизнисменот Орце Камчев останува во притвор, во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, откако Кривичниот суд му ја одбил последната поднесена гаранција во вредност...

Му дозволивте на татко ми да ми го уништи животот

Судот ѝ дозволи на Бритни Спирс да избере свој адвокат Судија во Лос Анџелес реши да ѝ дозволи на американската поп-ѕвезда Бритни Спирс самата да...

Судот го замрзна имотот на Рашковски и на неговите деца

Основниот кривичен суд – Скопје го замрзна имотот на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, кој е обвинет во случајот за злоупотреба на...

Децениското злоставување на извидниците во САД може да резултира со исплати...

Постигната е иницијална спогодба вредна 850 милиони долари меѓу Организацијата на американски извидници (БСА) и десетици илјади поранешни извидници кои тврдат дека биле злоставувани....

Таткото на Бритни Спирс ја задржува контролата над нејзиниот живот

Судот го одби барањето на поп-ѕвездата Бритни Спирс да го отстрани нејзиниот татко од улогата на траен старател. Во ноември минатата година, адвокатот на Спирс...

И Европската комисија сита и милионите на „Астра зенека“ на број

Пресудата во судскиот спор ги задоволи двете страни Белгискиот суд го изведе навидум невозможното, овозможувајќи им задоволство и на Европската комисија и на „Астра зенека“...

Утврдена дискриминација врз малолетни Роми зависници од дрога

Основниот граѓански суд 2 во Скопје пресуди дека Министерството за здравство извршило дискриминација врз малолетни Роми кои имаат проблеми со зависност од дроги, со...

Николоски: Зоран Заев лажеше во судот

Зоран Заев лажеше во судот – што е кривично дело. Затоа што кажа дека не знаел оти целокупниот врв на СДСМ на чело со...