16.8 C
Skopje
12.6.2021 - 1:28

Ознака: судство

Заев: Од судските пресуди зависи како ќе врти бројчаникот на Триумфалната...

Од правосилните судски пресуди, а не од извршната власт, зависи колку ќе заврти бројчаникот на Триумфалната капија, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, според...

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски поради злоупотреба на службена...

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство во Центар“ и „Монструм“...

Отворено писмо на Владимир Талески: Судскиот процес беше сѐ, само не...

По пресудата на Кривичниот суд во Скопје, кој го осуди на казна затвор од осум години, поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески се огласи...

Дескоска испрати писмо до судовите со инструкции како ќе се работи...

Почитувани судии и јавни обвинители, адвокати, вработени и други претставници на правосудниот сектор, во овие исклучително тешки времиња за граѓаните, дозволете најпрвин да ви...

Кривичен суд: Адвокатите да не манипулираат со јавноста

Основниот кривичен суд Скопје апелира до дел од адвокатите да не манипулираат со јавноста во однос на условите за водење на судските расправи и...

Адвокати го обвинија Кривичен за повреда на мерките против коронавирусот

Седумдесет и четири адвокати го обвинија Основниот Кривичен суд Скопје дека врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје....

Проблемот на Доналд Трамп со благите казни и помилувањето

Автор: Џефри Тубин Њујоркер Авторитаризмот обично се поврзува со духот на казнување, односно со лидер кој кривично ги гони и ги затвора неговите непријатели. Но постои...

СДСМ маршира за правда во Скопје

Вечерва во Скопје започна „Маршот за правда“ во организација на владејачката СДСМ. Граѓанскиот марш започна пред Собранието на Република Македонија, од каде насобраните граѓани...

СДСМ ќе маршира под мотото „Чекориме за правда“

СДСМ денеска во 18 часот ќе одржи марш под мотото „Чекориме за правда“. Рутата ќе се движи од Собранието до судовите. Претседателот на СДСМ, Зоран...