Ознака: судство

Продолжува расправата за избор на Кацарска за нов уставен судија

Собранието денеска втор ден ќе расправа за предлогот Добрила Кацарска да биде избрана за судија во Уставниот суд. Продолжението на седницата е закажано за...

Вработените во државните органи и судството ќе земаат К-15 од следната...

Премиерот Зоран Заев прими делегација на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (Синдикат на УПОЗ) предводена од претседателот Пецо...

Маричиќ: Неопходна е брза дигитализација на судството за да продолжат постапките...

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска учествуваше на ЕУ – Западен Балкан министерскиот форум за правда и внатрешни работи, кој е во организација на...

Пендаровски: Имаме култура на неказнивост на високи функционери и за тоа...

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше на третиот Национален форум на граѓански организации, во организација на Цивика мобилитас, програма на Швајцарската амбасада за поддршка на...

Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судијката Добрила Кацарска едногласно е предложена за нов судија на Уставниот суд на денешната седница на Судскиот совет, пренесуваат повеќе медиуми. Предлогот ќе биде испратен...

Обвинителство поднесе жалба за условната казна за сообраќајката кај Млечен

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две годинии се случи кај...

Маричиќ разговараше за реформите во правосудството со претседателката на Антикорупциска

Плодна дискусија за соработка се разви на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска и Владимир Георгиев,...

Маричиќ најави ветинг во судството

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави ветинг во правосудството, иако вели дека е свесен дека тој процес нема да биде завршен за само неколку...

Врховниот суд треба активно да се вклучи во реформите во правосудството

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со в.д. претседателот на Врховниот суд, Фаик Арслани. На средбата се дискутираше околу спроведувањето на реформите и...

Заев: Од судските пресуди зависи како ќе врти бројчаникот на Триумфалната...

Од правосилните судски пресуди, а не од извршната власт, зависи колку ќе заврти бројчаникот на Триумфалната капија, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, според...