3.7 C
Skopje
13.12.2019 - 5:02

Ознака: судство

Кацарска со двајца адвокати дојде во Судски совет за претставката за...

Судијката Добрила Кацарска со двајца адвокати дојде во Судскиот совет за претставката за разрешување. Претставката за разрешување на судијката од Кривичниот суд во Скопје,...

Илија Димовски бара увид во доказите за „Титаник” и писмото на...

Илија Димовски, обвинетиот пратеник во предметот „Титаник” на СЈО, рече дека сите обвинети во предметот мора да имаат увид не само во доказите туку...

Нови рочишта за „Титаник“ и за „Маџар телеком“

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Титаник“ и „Маџар телеком“ на СЈО, кои ги презеде Јавното...

Адвокатот на Мијалков побара специјален обвинител на предметот за масовното прислушување

Адвокатот на поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, Љупчо Шврговски, пред почетокот на денешното судско рочиште за предметот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“, побара да...

Ѓорге Иванов ја доби тужбата против Антикорупциска пред Управен суд

Поранешниот претседател Ѓорге Иванов ја доби тужбата против Комисијата за спречување на корупција, пред Управен суд. Антикорупциска ја донела одлуката без да му овозможи на...

Фетаи: Да се прибави решението за притворот на Јанева, па потоа...

По барањето на одбраната за одложување на предметот „Шамарите во Центар“ од причина што специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се наоѓа во притвор, обвинителката...

Ќе се проверува дали записникот од „Рекет“ воопшто стигнал до судот

Дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, ќе се проверува утре во Кривичен, за потоа да се види...

Врховен одлучи Морина да не се екстрадира во Србија

Врховниот суд денеска ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Србија. Во...

Погрешно родени

Животот во Македонија стана премногу стресен. Иако е сезона на годишни одмори, при што за очекување е една поопуштена и порелаксирачка атмосфера, настаните и...

Апелација ја потврди затворската казна за дедото на Тамара

Апелацискиот суд ја потврди првостепената пресуда од седум и пол години затвор за дедото на Тамара, Љупчо Стојановски, кој пукаше во ексминистерот за здравство,...