-4.2 C
Skopje
1.12.2021 - 3:42

Ознака: судство

Назначен нов судија поротник, продолжуваат судењата за предметите на поранешното СЈО

Судењата за четири предмети на поранешното специјално обинителство продолжуваат по назначувањето нов судија поротник. Судот ги закажа главните расправи за предметите „Титаник“ и „Топлик“ за...

Маричиќ: Дигитализацијата на судството набрзо започнува

Министерот за правда Бојан Маричиќ денес учествуваше на состанокот на работната група на земјите од Западен Балкан, на кој истакна дека дигитализацијата е во...

Полското оспорување на авторитетот на Европскиот суд го загрижува Брисел

Полскиот уставен суд завчера отворено го оспори авторитетот на Европскиот суд на правдата, зголемувајќи ги стравувањата дека Варшава се става надвор од правниот поредок...

На Кривичниот суд му недостасуваат 150 судии-поротници

Согласно одлуката на Судскиот совет, во Основниот кривичен суд Скопје предвидено е да постапуваат 200 судии – поротници, а во моментов активни се 54....

Судскиот совет разреши тројца судии

Тројца судии се разрешени поради нестручно и несовесно вршење на судиската функција, додека донесена е и одлука за за престанок на мандат на двајца...

Врховен одбил шест жалби на разрешени судии, во тек е постапка...

Врховниот суд, односно Советот за одлучување по жалби одбил шест жалби поднесени од судиите кои годинава беа разрешени од Судскиот совет, откри претседателката на...

Судиите ќе добијат зголемување на платите од 15 отсто до 2022...

Министерот за правда Бојан Маричиќ на заедничка прес-конференција со претседателот на Здружението на судиите Џемали Саити, изјави дека е постигната согласност за зголемување на...

Маричиќ: Со помош на партнерските земји целосно ќе го дигитализираме судството

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, во своето обраќање на конференцијата „Ефикасност на работата на судии и судска администрација“, кажа дека планот за дигитализација на...

Маричиќ: Судовите се ослободуваат од притисоци и испорачуваат правда

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска изјави дека е задоволен што динамиката на реформи во правосудството се зголемува. Според Маричиќ, преку дигитализацијата ќе се надминат...

Груби: На Грузија може да ѝ помогнеме за реформи во судството

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес беше домаќин на грузиската претседателка Саломе Зурабичвили, која е во...