24.8 C
Skopje
23.6.2021 - 0:42

Ознака: судство

„Титаник“ прв предмет по преселбата на Кривичен во новата зграда

Од понеделник почнува со работа новата зграда на Основен суд Скопје 1, а случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство се очекува да биде првиот...

Вангеловски: Судиите треба сами да си ја штитат независноста и непристрасноста

Македонското судство е поефикасно од порано, но треба да се посветиме на квалитетот на судството, без оглед на статистичките податоци, и тоа да ни...

Полицијата не можела да го најде Чавков во два наврати

Разликата во одлуките на Кривичниот и Врховниот суд за мерките притвор на Митко Чавков е сосема мала и двата суда се произнеле дека треба...

Граѓаните го изразија својот револт за случајот „Алмир“ пред Владата

Граѓани денеска протестираат пред Владата во знак на револт поради преквалификација на делото од „убиство со умисла“ во „тешки дела против безбедноста на луѓето...

СЈО го презема „Монструм“

Специјалното јавно обвинителство воспоставило надлежност за предметот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковско Езеро во април 2012 година. - Се надеваме дека за рочиштето...

СЈО ќе одржи прес-конференција напладне

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите најави дека денеска напладне ќе одржи...