17.8 C
Skopje
18.6.2021 - 8:23

Ознака: судство

Џолев: Судот нема законски пропусти во врска со Фејзи Азири

Судот нема законски пропусти во врска со Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм", рече на денешниот брифинг со новинарите претседателот на Кривичниот суд, Иван...

Џолев: Времетраењето на рочиштата е регулирано со закон

Претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев во врска со обвинувањата на обвинетите од СЈО дека рочиштата траат предолго и после работното време рече дека...

Одбраната побара изземање на судии и за „Траекторија“

Одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „Траекторија“ на денешното рочиште побара изземање на судечкиот совет, на претседателот на Кривичен суд Иван Џолев и...

Исламска држава добива ирачка правда на десетминутните судења

Турчинката Амина Хасан (42) имаше две минути за да се одбрани против обвинувањата за поддржување на Исламската држава (ИД), на рочиштето во Ирак, на...

Ќе се разгледуваат материјалните докази за „Траекторија“

На денешното рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Траекторија“ треба да бидат разгледани материјалните докази. Во овој предмет обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски,...

Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да...

 Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната...

Власта и опозицијата се усогласиле за законите за судовите и за...

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за...

Новото рочиште за „Тенк“ закажано за идната среда

Во Кривичниот суд по скоро седум часа попладнево заврши рочиште за случајот „Тенк“ на кое беа сослушувани тројца сведоци. Ново рочиште е закажано за...

Усогласени најавените измени на Законот за судовите

Реформските измени и дополнувања на Законот за судовите, кој се очекува Собранието да го изгласа утре, ја имаат поддршката и од владејачкото мнозинство и...

Апелација го потврди притворот за Чавков

Скопска Апелација го потврди решението на Кривичниот суд со кое поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков останува во притвор, потврдија од Судот. Оттаму посочија...