Ознака: судство

Рочиштето за „Шамарите од Центар“ против Димче Крстев одложено за 15...

Одвоената постапка за предметот на СЈО „Шамарите од Центар“ против Димче Крстев се одложи за 15 јуни. По барање на адвикатот на Крстев, Дончо Наков,...

Неделава рочишта за четири предмети на СЈО

Рочишта за четирите предмети на Специјалното јавно обвинителство, „Триста“, „Титаник“, „Насилство во општина Центар“ и „Т.Н.Т“ се закажани неделава во Кривичниот суд. За среда е...

Граѓаните побараа правда за случајот „Смилковско Езеро“ пред Кривичен

Стотина граѓани побараа правда за случајот „Монструм”, односно затворање на убијците на момчињата кај Смилковското Езеро, на денешниот протест пред Кривичниот суд во Скопје. Тие...

Заев: Ако имав конкретни докази за „Монструм“ ќе ги објавев до...

Ако имаше конкретни докази верувајте, како секоја бомба така и таа бомба ќе ја објави до крај. Но, таму има сериозни индиции, и моја...

Индиската влада одобри смртна казна за силувачите на девојчиња

Индиската влада денеска одобри смртна казна за осудените силувачи на девојчиња помлади од 12 години, откако премиерот Нарендра Моди свика вонредна седница како одговор...

Заев ќе сведочи во „Монструм“ ако судот го побара тоа

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе се појави како сведок во случајот „Монструм“ доколку тоа од него го побара судот. Сите материјали кои...

„Тенк“: Сослушан личниот возач на Груевски

Личниот возач на поранешниот премиер Никола Груевски, Ацо Јаневски, како и останатите сведоци на одбраната денеска пред Судот посочија дека набавката на мерцедесот била...

Бошњаковски: Сите материјали и целосната надлежност за „Монструм“ се во судовите

 Во овој момент како Влада нема да си дозволиме да коментираме судска постапка што е во тек и укажуваме дека сите материјали и целосната...

Џолев: Судот нема законски пропусти во врска со Фејзи Азири

Судот нема законски пропусти во врска со Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм", рече на денешниот брифинг со новинарите претседателот на Кривичниот суд, Иван...

Џолев: Времетраењето на рочиштата е регулирано со закон

Претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев во врска со обвинувањата на обвинетите од СЈО дека рочиштата траат предолго и после работното време рече дека...