4.1 C
Skopje
29.2.2020 - 11:03

Ознака: судство

Судството под притисок на политиката

Американскиот амбасадор во Косово, Грег Делави, изрази загриженост во врска со политичкото влијание во судовите на Косово. Овој коментар, амбасадорот Делави го истакна за време...

Дескоска: Времето на тефтерчиња и судии од тефтерчиња заврши

Времето на тефтерчиња и судии од тефтерчиња заврши. Мојата заложба ќе биде судството да го направиме независно и немам намера да се мешам, изјави...

Јанкулоска бара остварување на нејзините права преку отворено писмо

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, која е обвинета во повеќе случаи, денеска побара „остварување на нејзините права во областа на судството и заштита...

Џолев бара да се провери правосилноста на амнестиите што ги даде,...

Треба да се проверат две работи за постапките со помилувањето што беа дадени од претседателот Ѓорге Иванов, а потоа повлечени. Неопходно е да се...

Одбраната во „Титаник“ смета дека новинарите-сведоци требале да добијат прекршочни пријави

Тројца новинари, кои пишуваа сторија за изборите во 2011 година, требаше да добијат прекршочна пријава за нарушување на јавниот ред и мир, а не...

„Случајот од милијарда долари“ даде одговор за вредноста на жртвите на...

Безбедносна компанија треба да ѝ исплати отштета од една милијарда долари на девојка што била силувана од вработен на компанијата, кога имала 14 години, одлучи...

Одбраната тврди дека аудио-снимките за „Титаник“ се незаконски

Ослободителна пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски денеска побара и адвокатот Димитар Дангов во воведното обраќање пред судот во предметот на СЈО „Титаник“. На...

Американски војник се бори за старателство над продадено бебе, за кое...

Американски војник води правна битка со сојузната држава Аризона за старателство над бебето што неговата отуѓена сопруга тврдеше дека починало, за да го продаде...

Жртвата на сомнителни полициски методи ја дочека правдата по 27 години

Американецот што отслужи 16 години во затвор поради убиство, пред пресудата да биде поништена, плачеше држејќи ги рацете на судијката во Бруклин, во вторникот,...

Укината забраната за спортско обложување во САД, со одлука вредна милијарди...

Врховниот суд на САД денеска донесе историска одлука, која би можела да доведе до легализација на спортското обложување во повеќе тамошни сојузни држави. Судот...