0 C
Skopje
13.11.2018 - 6:15

Ознака: судство

Приведените во „Империја“ се носат пред судија на претходна постапка

Петте осомничени лица кои се приведени денеска во новата истрага „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство, попладнево со полициска придружба почнаа да се носта пред...

Демонстрантите го повикаа Иванов да го спречи прогонот врз Груевски

Членови на ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираат против судската пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски, пред Основен суд 1 Скопје. Како што наведе Алексадар Трајковски, член на партијата...

Судот слушна за парите за „снајпер“ во бомбите за „Титаник“

Со слушање на преостанатите „бомби“ на Специјалното јавно обвинителство, на 7 ноември продолжува рочиштето за предметот „Титаник“ на СЈО. Денеска во педесетината снимки што беа...

Чашата вода што ги прелеа верските тензии, дава надеж за промени...

Случајот на Асиа Биби предизвика поделби во Пакистан, но би можел да има историско значење за човековите права во тамошното општество, со што го...

Груевски треба да се јави во затвор до 8 ноември

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска во Кривичниот суд доби упатен акт најдоцна до 8 ноември треба да се јави во затвор за отслужување на...

Одбиена жалбата на СЈО против решението на судија на претходна постапка...

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд ја одби жалбата на СЈО против решението на судија на претходна...

„Тортура“ на СЈО продолжува на 1 ноември

На 1 ноември продолжува рочиштето за предметот „Тортура“ на СЈО со презентација на преостанатите видео материјали од камерите на МВР. По паузата денеска беа пуштени...

Фетаи побара затвор за Јанкулоска

Осудителна пресуда и затворска казна за обвинетата поранешна министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, побара специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи, во завршните зборови на...

Следното рочиште за „Титаник 2“ на 31 октомври

Судењето за предметот „Титаник 2“ на Специјалното јавно обвинителство за изборните нерегуларности на локалните избори во 2013 година, продолжува на 31 октомври.  Денеска, по втората пауза,...

Членот на ДИК Кондарко сведочеше во „Титаник 2“

Актуелниот член на Државната изборна комисија (ДИК) Борис Кондарко денеска во Кривичниот суд во Скопје сведочеше во предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 2“...