29.8 C
Skopje
27.9.2021 - 17:32

Ознака: судови

Целосно ќе се дигитализираат 34 судови и над 120 судници

Целосно ќе се дигитализираат 34 судови и над 120 судници. Ова е квантен технолошки скок кој ќе се направи за релативно кратко време, изјави...

Маричиќ: Ќе се направат законски измени за да се воведе дигитализација...

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, во воведното обраќање на јавната расправа за предлог-измените на Законот за парнична постапка, кажa дека покрај намалувањето на висината...

Земјите загадувачи на воздухот пред европските судови

Од осум смртни случаи во Европа еден е поврзан со загадената животна средина, а загадениот воздух, особено во зимскиот период, е заеднички проблем за...

Објавен протокол за заштита од коронавирус во судовите

Основниот кривичен суд Скопје во согласност со препораките на Светската здравствена организација, мерките и протоколите на Здравствените власти во земјава за спречување на вирусот...

СДСМ маршира за правда во Скопје

Вечерва во Скопје започна „Маршот за правда“ во организација на владејачката СДСМ. Граѓанскиот марш започна пред Собранието на Република Македонија, од каде насобраните граѓани...

Наместо швајцарска држава, институциите – швајцарско сирење

Доверливи документи протекуваат од свиркачи, кртови и институционални „духови“ Во целата работа едно е сосема јасно, дека никој не знае од каде и од кого протекуваат...

„Њујорк Тајмс“: Федералните судови ќе прекинат со работа заради блокадата на...

Федералните судови на САД можат да ја прекинат работата после две недели поради недостиг од финансии ако делумната блокада на американската Влада продолжи и...

Судските службеници ќе добијат право за исплата на додатоци на плата

Во собраниска процедура денеска влезе Законот за судска служба, со кој се регулира правото на судските службеници да добиваат додатоци на плата. Ова е...

Дескоска: Добар дел од буџетот за судовите е неискористен

Министерката за правда Рената Дескоска, на првиот ден од подгтвителниот скрининг со ЕУ порача дека министерството размислува за можно зголемување на средствата за судиите...

Усогласени законите за судовите и за Судскиот совет

Работните групи на владејачката СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судскиот совет. Собраниската...