Ознака: судија

Управен судија под истрага за злоупотреба на службена положба и овластување

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице,...

Имаше ли „терористичко загрозување“ на уставниот поредок на Република Македонија

Пред повеќе од една година, поточно на 28 ноември 2017 година, јас, па и најголемиот дел од јавноста, ја доживеавме како шок веста дека...

Осуден турски судија добитник на награда за заштита на човековите права

Турскиот суд го осуди судијата Мурат Арслан, кој претходно доби награда за заштита на човековите права, на десет години затвор поради поврзаност со мрежата...

Наскоро обуки за судиите за ВАР?

Главниот судија и помошниците треба што побрзо да се приспособат на ВАР, треба да имаат добра комуникација со колегите во студиото, и треба да...

Одбраната побара изземање на судијата за убиството на Саздовски

Изземање на судијката Даниела Алековска поради „селективно“ водење на записникот, побараа адвокатите на одбраната на денешното рочиште за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски. Барање за...

Кривичен побара разрешување на Даштевски од Комисијата за заштита од дискриминација

Основниот суд Скопје 1 во вторникот покрена иницијатива до Собранието на Република Македонија за разрешување на Александар Даштевски од претседателското место во Комисијата за...

Македонија прва во ЈИЕ воведува индикатори за препознавање деца-жртви

Македонија ќе биде прва земја во регионот, која воведува индикатори за препознавање на деца-жртви. Индикаторите се алатки кои ќе треба да ги користат сите...

Чакир и Куња ќе ги судат двата полуфинални натпревара на Мундијалот

Џунеит Чакир од Турција ќе го води полуфиналниот меч на Светското првенство помеѓу Англија и Хрватска. Средбата, која се игра в среда на 11 јули...

ВАР ги засени фудбалските возбудувања

На мечевите во групата Б, Португалија - Иран (1-1) и Шпанија - Мароко (2-2) имаше неколку контроверзни судиски одлуки со помош на ВАР, (пре)долго...

Оценката за ВАР засега е пет минус

ФИФА вели дека е „исклучително задоволна од нивото на судењето и од успешната имплементација на системот видеопомошник-судија“. На СП ќе има уште многу натпревари,...