Ознака: судија

Нападнат судија по натпревар од младинската суперлига помеѓу Шкендија и Вардар

Полицијата приведе двајца скопјани поради физички напад врз судија. - На 6 ноември во 13.05 часот полициски службеници на СВР Тетово ги привеле во полицска...

Судскиот совет констатираше престанок на функцијата на Владимир Туфегџиќ

Судскиот совет на денешната седница констатира престанок на судиската функција на судијата Владимир Туфегџиќ, судија во Основен кривичен суд Скопје. Престанокот на функцијата се случува...

Николовски: Заврши времето кога имаше еден судија

Заврши времето кога во државата имаше еден судија, еден обвинител, еден адвокат, еден извршител, кога целата моќ беше на едно место, сега секоја институција...

Ристо Попов – судија на шест светски првенства

ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (198), Популарниот Ицко е меѓународен судија во стрелање глинени гулаби, или во спортскиот жаргон...

Фудбалски судија со блескаво минато

Покрај фудбалска, Попев изгради и една извонредна судиска кариера. Како делител на правдата со знакот на ФИФА судеше на две ЕП за фудбалери до...

Брзина на сметка на правичноста?!

Какви бенефиции ќе имаат граѓаните ако се реализира иницијативата за промена на Законот за кривична постапка (ЗКП)? Како би се одразиле промените на ЗКП...

Мурати избран за нов претседател на Уставниот суд

Судијата Сали Мурати вчера беше избран за претседател на Уставниот суд, а на функцијата ќе стапи задутре, на први ноември. Мурати го наследува Никола...

Нападнат судија на фудбалски натпревар во Дебарца

Група навивачи нападнале судија на фудбалски натпревар во село Волино, општина Дебарца. Според информациите од МВР, приведени се неколку лица, а за случајот е...

ФИФА ги менува линиските судии со роботи?

ФИФА сериозно размислува за опцијата линиските судии и другите помошници судии да бидат заменети со роботи набргу во уште еден обид со технологијата да...

Судијата Панчевски нема да одговара за непотизам

Судијата Владимир Панчевски нема кривично да се гони за злоупотреба на службената положба и овластување, односно за тоа што, додека бил претседател, го вработил...