5 C
Skopje
19.11.2018 - 23:20

Ознака: судење

Напаѓачите на Села добија вкупно 81 година затвор

Судијката Славица Андреевска денеска ги изрече пресудите за седуммината обвинети за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села во Собранието на РМ на 27...

Одбраната ја оспорува првата „бомба“ во предметот „Тревник“

Деталите од разговорот во кој новинарот Драган Павловиќ-Латас и изведувачот ја договараат изградбата на викенд-куќите во Зелениково, можеа да се слушнат во првата „бомба“ што...

Судењето за смртта на Тамара одложено поради подготовка на одбраната

Судењето во врска со смртта на Тамара Димовска од Велес е одложено за 17 септември, за двајца од вкупно 12 обвинети да ја подготват одбраната...

Судењето за „Титаник“ одложено за 16 август

Денешното судско рочиште за предметот на СЈО „Титаник“ е одложено за 16 август поради неприсуство на обвинетата Гордана Јанкулоска која, како што извести нејзината...

Во Судот слушнати четири „бомби“ за „Трезор“, ново рочиште на 10...

На денешното рочиште за  случајот „Трезор“ се слушаа четири снимки од прислушувани разговори предложени од СЈО, а кои се однесуваат на фирмата „Финси“ и...

Службено патување на Аљими го прекина судењето за „Титаник 3“

На барање на одбраната на обвинетиот Ејуп Аљими денешното рочиште за случајот „Титаник 3“ беше прекинато во 13 часот, бидејќи Аљими, кој е пратеник од ДУИ,...

Професионални убијци или недолжни жртви на измама го извеле атентатот на...

Двете жени од југоисточна Азија осомничени за убиството Ким Јонг-нам, полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, се обучени убијци кои употребиле сила за да...

Ел Чапо не се откажува од тунелите, дури ни за судењето

Озлогласениот мексикански наркобос Хоакин Гузман, познат како Ел Чапо, бара да му биде овозможено преку тунел да стигне до судницата на Менхетн во Њујорк,...

Продолжението на судењето по предметот „Траекторија“ закажано за 4 јули

Со слушање на останатиот дел од аудио разговорите, рочиштето за предметот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе продолжи на 4 јули. Во Кривичниот суд...

Поранешен дипломат на Ватикан осуден поради детска порнографија

Ватиканскиот суд денеска го осуди ватиканскиот дипломат монсињор Карло Капела на пет години затвор поради поседување и дистрибуција на детска порнографија. Тоа е прво такво...