Ознака: судење

Завршни зборови на одбраната за „Труст“

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО „Труст“, во кој осомничени се бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица,...

„Насилство во Центар“ продолжува на 30 август со нови сведоци

Со сослушување на сведоци, судењето по предметот „Насилство во општина Центар“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), ќе продолжи на 30 август.   На денешното рочиште, во...

Тачи побарал транскрипт од седницата на ДИК на судењето за „Титаник...

Со сослушување на сведоците Борис Кондарко, Виолета Дума, Субхи Јакупи и Васил Крстев, судењето по предметот на СЈО „Титаник 2“ ќе продолжи на 27...

Мијалков и Тачи ги слушаа „бомбите“ во „Титаник 2“

Рочиштето по предметот на СЈО, „Титаник 2“ во Кривичниот суд, денеска продолжи со доказната постапка, во рамките на која беа преслушани два телефонски разговори. Во...

Напаѓачите на Села добија вкупно 81 година затвор

Судијката Славица Андреевска денеска ги изрече пресудите за седуммината обвинети за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села во Собранието на РМ на 27...

Одбраната ја оспорува првата „бомба“ во предметот „Тревник“

Деталите од разговорот во кој новинарот Драган Павловиќ-Латас и изведувачот ја договараат изградбата на викенд-куќите во Зелениково, можеа да се слушнат во првата „бомба“ што...

Судењето за смртта на Тамара одложено поради подготовка на одбраната

Судењето во врска со смртта на Тамара Димовска од Велес е одложено за 17 септември, за двајца од вкупно 12 обвинети да ја подготват одбраната...

Судењето за „Титаник“ одложено за 16 август

Денешното судско рочиште за предметот на СЈО „Титаник“ е одложено за 16 август поради неприсуство на обвинетата Гордана Јанкулоска која, како што извести нејзината...

Во Судот слушнати четири „бомби“ за „Трезор“, ново рочиште на 10...

На денешното рочиште за  случајот „Трезор“ се слушаа четири снимки од прислушувани разговори предложени од СЈО, а кои се однесуваат на фирмата „Финси“ и...

Службено патување на Аљими го прекина судењето за „Титаник 3“

На барање на одбраната на обвинетиот Ејуп Аљими денешното рочиште за случајот „Титаник 3“ беше прекинато во 13 часот, бидејќи Аљими, кој е пратеник од ДУИ,...