36.8 C
Skopje
31.7.2021 - 17:07

Ознака: судење

Поранешен дипломат на Ватикан осуден поради детска порнографија

Ватиканскиот суд денеска го осуди ватиканскиот дипломат монсињор Карло Капела на пет години затвор поради поседување и дистрибуција на детска порнографија. Тоа е прво такво...

Продолжува судењето за „Тендери“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска...

„Таргет-Тврдина“ ја чека одлуката на Врховниот суд во Атина

Судењето за предметот на СЈО „Таргет-Тврдина“ ќе продолжи по одморите, на 31 август, кога судечкиот совет ќе се произнесе по предлозите кои произлегуваат од...

Отсуството на пратеникот Аљими го одложи рочиштето за „Титаник 3“

Поради задолжително присуство на пратеникот  Ејуп Аљими на собраниска седница денеска не се одржа  судското рочиште за предметот „Титаник 3“.  Ново рочиште е закажано за 28 јуни,...

Почна судењето во случајот на германскиот „пивски картел“

Во Дизелдорф денеска почна судењето во случајот на пиварниците Карлсберг и Радебергер, кои беа казнети да исплатат над 330 милиони евра поради илегално договарање...

Судењето за „Монструм“ продолжува на 25 јуни

Судењето за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува на 25 јуни, откако на денешното рочиште беа сослушани тројца сведоци, кои на 12...

Продолжува судењето за „Т.Н.Т“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Т.Н.Т“ на Специјалното јавно обвинителство за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат...

Предложена измена на обвинителниот акт за нападот врз Села

Денешното рочиште за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села во Собранието на 27 април 2017 е прекинато откако му се слоши на еден...

Потврденa затворската казна за убиецот на охриѓанецот Матилоски

Бојан Угреновиќ, државјанин на Република Србија, денеска во рамки на повторениот судски процес повторно беше прогласен виновен за убиството на охриѓанецот Димитар Матилоски. Судскиот совет...

Алиса во земјата на тероризмот

Сафа Булар (18) тврди дека имала несреќен живот, поминувајќи низ тежок период во текот на тинејџерските години, кога била задевана од нејзините врсници во...