Ознака: судење

Обвинителката побара преквалификација и помала казна за Заев

Обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање...

„Кадилак Френк“ не е ангел, но не е ниту виновен за...

Френсис Салеме (84) вчера пристигна во судницата во инвалидска количка, на неговото судење за убиство, што ги врати поротниците во друга ера, кога шефот...

Завршните зборови за предметот „Триста“ закажани за 16 мај

Со испитување на првообвинетиот Ѓоко Поповски, поранешен помошник-министер за внатрешни работи,  денеска во Кривичниот суд продолжи судењето по предметот „Триста“ , во кој се суди...

Обвинетата била нападната и повредена, „ТНТ“ одложен

Денешното рочиште за случајот „ТНТ“ не се одржа поради неприсуство на обвинетата Марика Зафировска, која е на болничко лекување по повредите што ги здобила...

Приврзаничка на Исламска држава осудена бидејќи „стои единствено за Алах“

Сопругата на врбувач на борци на Исламска држава (ИД) е осудена поради непочитување на судот во Сиднеј, бидејќи одби да стои при влегувањето на...

Одложено рочиштето за „Титаник“

Повторно се одложи рочиштето за предметот „Титаник“, што е прв случај обелоденет од Специјалното јавно обвинителство(СЈО). Судијата Осман Шабани пред сите обвинети соопшти дека денешното...

Снимките од насилството во Собранието се емитуваат во Кривичниот суд

Видео-снимки од безбедносните камери во Собранието на Република Македонија и камерите од присутните медиуми во прес центарот од настаните од 27 април минатата година,...

Продолжува рочиштето по жалбата за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Продолжување на рочиштето по поднесената жалба за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски е закажано за денеска во Врховниот суд во Атина, откако...

Груевски: Тезата на СЈО за набавката на мерцедесот падна во вода...

Падна во вода како круша тезата на СЈО за набавката на лукусузниот мерцедес, изјави обвинетиот во предметот „Тенк“, Никола Груевски, по завршувањето на денешното...

Продолжува судењето за нападот врз Села

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година...