2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 13:58

Ознака: судење

Сведок зборуваше за купувањето на плацовите и становите на Груевски

Судење за „Плацови на Водно“ Александар Ивановски - Теранова во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и...

САД не се откажуваат од барањето за екстрадиција на Асанж

Соединетите Американски Држави повторно ќе бараат екстрадиција на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, со цел поткажувачот да биде суден на американско тло, на рочиштето...

Кривичен повторно ѝ изрече затворска казна од 19 години на Ѓорѓиевска

Кривичниот суд повторно ѝ изрече затворска казна од 19 години на Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пинета Секондо - Пино. Ова е практично иста...

Командантот на ОВК, Салих Мустафа, негира вина – обвинителството го нарече...

Судењето на поранешниот командант на ОВК, Салих Мустафа, обвинет за злосторства на Косово и Метохија во 1999 година, запоќна денеска, со читање на обвинението...

Рочиштето за „Титаник“ одложено поради изолација на еден од обвинетите

Заради добиено решение за изолација поради ковид-19 на еден од обвинетите, главната расправа за предметот „Титаник“ која беше предвидена за утре се одлага, соопшти...

Одбраната на Камчев бара укинување на притворот или замена со куќен...

Одбраната на обвинетиот Орце Камчев истакна предлог за укинување на мерката притвор или заменување со куќен притвор, на денешното рочиште од судењето за случајот...

Судењето за „Меѓународен сојуз“ одложено поради изолација на еден од обвинетите

Судењето за предметот кој се однесува на невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски-Боки 13 се одложува затоа што еден од обвинетите е во...

Oбвинителството побара да се одбијат жалбите на обвинетите во „Транспортер“

Вишото јавно обвинителство Скопје побара да се одбијат како неосновани жалбите поднесени од поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, и другите осудени во предметот...

Рочиштето за „Плацови на Водно“ одложено поради ковид-тестирањето на Стефанова

Денешното рочиште за случајот „Плацови на Водно“ е одложено поради тестирање за ковид-19 на обвинителката Лиле Стефанова, како што информирал стручен соработник во Кривичниот...

Судењето за „Титаник“ одложено поради вештачењето на аудиоснимките

Судењето за случајот „Титаник“ продолжува на 14 септември, откако претседателот на судечкиот совет Осман Шабани го одложи денешното рочиште поради поднесеното вештачење на обвинителството...