Ознака: судење

Можат ли САД да обезбедат фер судење за Дерек Шовен?

Постапувањето на поранешниот полицаец Дерек Шовен при апсењето на Џорџ Флојд, ќе биде главна тема во стратегијата на одбраната и на обвинителството на судењето...

Семејството на Флојд очекува правда на судењето за убиството во Минеаполис

Во Минеаполис започнува судењето на поранешниот полицаец Дерек Шовен, кој е обвинет за убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд, пренесуваат светските медиуми. За време на судењето...

Насер Ештрефи осуден на 13 години затвор за убиството на матурантот...

Насер Ештрефи доби 13 години затвор за убиството на Ангел Петковски што се случи во 2014 година. Во казната е пресметано и времето кое обвинетиот...

Вељаноски за 27 април: Сите сме жртви на тој настан

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, негираше дека на 27 април 2017 година воопшто зборувал за конститутивната седница на парламентот со останатите тројца обвинети...

Сведок го обвини Јовановски за измама од 250 илјади евра по...

Јованка Стојановска-Кухар кажа дека му дала околу 250 илјади евра на првообвинетиот Бојан Јовановски - Боки 13 во нејзиното сведочење на денешното рочиште за...

Завршни зборови за „Трезор“: Обвинетите договориле набавка на опремата за преку...

Обвинетиот Сашо Мијалков е во исчекување на судска одлука за предметот „Трезор“ во кој Обвинителството го товари за незаконска набавка на британска опрема за...

По една година затвор за тројца обвинети поради насилниот протест за...

Затворска казна од по една година добија Шабан Весели, Бехар Далити и Бесар Калиси – обвинети за насилството што се случи на протестот за...

Камчев до Јовановски: Ти платив 300.000 евра додека купував време за...

Бизнисменот Орце Камчев на сведочењето за „Меѓународен сојуз“ кажа дека проектот кој му бил нуден од Бојан Јовановски со потпис од Лазар Јанев син...

Камчев: Синот на Катица Јанева беше потпишан на проектот за старечки...

Бизнисменот Орце Камчев бараше на обвинителна клупа да бидат и Лазар Јанев, синот на Катица Јанева и Зоран Милески-Кичеец кој го нарече амнестиран. Камчев...

Камчев побара да биде изземен како сведок за „Меѓународен сојуз“, судот...

Бизнисменот Орце Камчев одби да биде сведок во случајот „Меѓународен сојуз“ бидејќи бил нарушен неговиот кредибилитет. На ваквото барање се спротивстави обвинителката Ивана Трајчева...