11 C
Skopje
16.2.2019 - 15:04

Ознака: судење

Службено патување на Аљими го прекина судењето за „Титаник 3“

На барање на одбраната на обвинетиот Ејуп Аљими денешното рочиште за случајот „Титаник 3“ беше прекинато во 13 часот, бидејќи Аљими, кој е пратеник од ДУИ,...

Професионални убијци или недолжни жртви на измама го извеле атентатот на...

Двете жени од југоисточна Азија осомничени за убиството Ким Јонг-нам, полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, се обучени убијци кои употребиле сила за да...

Ел Чапо не се откажува од тунелите, дури ни за судењето

Озлогласениот мексикански наркобос Хоакин Гузман, познат како Ел Чапо, бара да му биде овозможено преку тунел да стигне до судницата на Менхетн во Њујорк,...

Продолжението на судењето по предметот „Траекторија“ закажано за 4 јули

Со слушање на останатиот дел од аудио разговорите, рочиштето за предметот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе продолжи на 4 јули. Во Кривичниот суд...

Поранешен дипломат на Ватикан осуден поради детска порнографија

Ватиканскиот суд денеска го осуди ватиканскиот дипломат монсињор Карло Капела на пет години затвор поради поседување и дистрибуција на детска порнографија. Тоа е прво такво...

Продолжува судењето за „Тендери“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска...

„Таргет-Тврдина“ ја чека одлуката на Врховниот суд во Атина

Судењето за предметот на СЈО „Таргет-Тврдина“ ќе продолжи по одморите, на 31 август, кога судечкиот совет ќе се произнесе по предлозите кои произлегуваат од...

Отсуството на пратеникот Аљими го одложи рочиштето за „Титаник 3“

Поради задолжително присуство на пратеникот  Ејуп Аљими на собраниска седница денеска не се одржа  судското рочиште за предметот „Титаник 3“.  Ново рочиште е закажано за 28 јуни,...

Почна судењето во случајот на германскиот „пивски картел“

Во Дизелдорф денеска почна судењето во случајот на пиварниците Карлсберг и Радебергер, кои беа казнети да исплатат над 330 милиони евра поради илегално договарање...

Судењето за „Монструм“ продолжува на 25 јуни

Судењето за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува на 25 јуни, откако на денешното рочиште беа сослушани тројца сведоци, кои на 12...