11.8 C
Skopje
16.10.2021 - 16:45

Ознака: судење

Кривичен повторно ѝ изрече затворска казна од 19 години на Ѓорѓиевска

Кривичниот суд повторно ѝ изрече затворска казна од 19 години на Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пинета Секондо - Пино. Ова е практично иста...

Командантот на ОВК, Салих Мустафа, негира вина – обвинителството го нарече...

Судењето на поранешниот командант на ОВК, Салих Мустафа, обвинет за злосторства на Косово и Метохија во 1999 година, запоќна денеска, со читање на обвинението...

Рочиштето за „Титаник“ одложено поради изолација на еден од обвинетите

Заради добиено решение за изолација поради ковид-19 на еден од обвинетите, главната расправа за предметот „Титаник“ која беше предвидена за утре се одлага, соопшти...

Одбраната на Камчев бара укинување на притворот или замена со куќен...

Одбраната на обвинетиот Орце Камчев истакна предлог за укинување на мерката притвор или заменување со куќен притвор, на денешното рочиште од судењето за случајот...

Судењето за „Меѓународен сојуз“ одложено поради изолација на еден од обвинетите

Судењето за предметот кој се однесува на невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски-Боки 13 се одложува затоа што еден од обвинетите е во...

Oбвинителството побара да се одбијат жалбите на обвинетите во „Транспортер“

Вишото јавно обвинителство Скопје побара да се одбијат како неосновани жалбите поднесени од поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, и другите осудени во предметот...

Рочиштето за „Плацови на Водно“ одложено поради ковид-тестирањето на Стефанова

Денешното рочиште за случајот „Плацови на Водно“ е одложено поради тестирање за ковид-19 на обвинителката Лиле Стефанова, како што информирал стручен соработник во Кривичниот...

Судењето за „Титаник“ одложено поради вештачењето на аудиоснимките

Судењето за случајот „Титаник“ продолжува на 14 септември, откако претседателот на судечкиот совет Осман Шабани го одложи денешното рочиште поради поднесеното вештачење на обвинителството...

Осудени сме уште пред да влеземе во судница

Камчев негира вина за „Плацови на Водно“ Осудени сме уште пред да влеземе во судница. Со ова тврдење бизнисменот Орце Камчев на денешното судење за...

На Харви Вајнстин му се заканува казна од 140 години затвор

Судот во Лос Анџелес не го прифати предлогот да се отфрлат две обвиненија за силување против поранешниот холивудски продуцент Харви Вајнстин, додека обвинителите го...