1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 12:50

Ознака: судење

Катица Јанева сака лично да ги следи рочиштата на кои Камчев...

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски - Боки 13, Зоран Милески - Кичеец,...

Ѓоковиќ го загуби судскиот случај и ќе биде депортиран од Австралија

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го загуби судскиот процес во обидот да остане во Австралија и очекува да биде депортиран од државата. Судиите ја одбија...

Мијалков позитивен на ковид-19, одложено рочиштето за „Плацови на Водно“

Денешното рочиште за случајот „Плацови на Водно“ е одложено поради отстуство на обвинетиот Сашо Мијалков кој е позитивен на коронавирус, како што неговите правни...

Харадинај: Убивав српски војници и офицери, а не цивили

Потпретседателот на Здружението на ветераните на ОВК, Насим Харадинај, на рочиштето во Специјалниот суд изјави дека убил српски војници и офицери, а не цивили. На...

Максвел ќе плати поради мрежата за секс-трговија што и самата ја...

Гизлејн Максвел беше прогласена за виновна пред њујоршкиот суд под обвинение дека намамила малолетнички во мрежата за секс-трговија на финансиерот Џефри Епстајн. Американската порота ја...

Камчев ја почна одбраната за „Плацови на Водно“ со изведување на...

​Судењето за случајот „Плацови на Водно" продолжи денеска во Кривичниот суд во Скопје со изведување на материјални докази од одбраната на Јордан Камчев. Се...

Сведок во „Плацови на Водно“: Ми кажаа дека треба да се...

Татјана Стојановска истакна дека на нејзино име има стан на улица „Бихаќка" и уште еден до него, на име на фирма чија управителка е...

Јанакиески бара супервештачење за да докаже невиност во „Топлик“

Да се направи супервештачење на предметот „Топлик“, бара одбраната на ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Ова е доставено до судот, бидејќи, според обвинетиот...

Јовановски се скара со судијката, жалејќи се на цензура и тероризирање

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова, заврши рочиштето за „Меѓународен сојуз“. Јовановски побара нејзино изземање од процесот во кој му се...

Протоѓер: Груевски ми спомна дека купил земјиште на Водно

Поранешниот шеф на кабинетот и некогашен најблизок соработник на Никола Груевски, Мартин Протоѓер, во случајот „Плацови на Водно“ сведочеше дека поранешниот премиер и лидер...