Ознака: студ

Мигранти замрзнале на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од четврток до недела. Паталогот во...

„Студ“ – нов роман на Разме Кумбароски

„Студ“ е насловот на новиот роман на македонскиот писател Разме Кумбароски, кој ќе биде промовиран на претстојната манифестација „Година на есејот“ во Струга (3-5...

СЗО: Најмалку 29 деца починале од студ во последните два месеца...

Најмалку 29 деца починале од студ во последните два месеца во Сирија кога многу семејства бегале од судирите во источниот дел на таа земја,...

Поларен бран и снежни наноси ги парализираа САД

Средниот запад на САД го зафатија поларно ниски температури и високи наноси на снег, а официјални лица потврдија дека денес во градот Чикаго е...

Знак дека на бебето му студи се ладни црвени раце

Бебињата не ја задржуваат температурата како возрасните, затоа кога престојуваат надвор во текот на зимата облеката треба да биде приспособена на временските услови -...

Студот и снегот однесоа уште една жртва во Албанија

Минусните температури и снегот однесоа уште една жртва во Албанија. Станува збор за 53-годишен жител на селото Горно Селце, кој е пронајден замрзнат во...

Најстудено утрово во Битола, минус 15

Најниска температура од минус 15 степени изутринава е измерена во Битола. Минус 12 е во Берово и Прилеп, минус 11 во Струмица, а девет...

Во Албанија регистрирана првата жртва од студот

Жртвата на многу ниските теператури е Ј.П.(58) од селото Равоник кај Корча. Тој патувал со велосипед, се зализгал, изгубил свест и паднал, по што...

Балканот под снежна покривка

На целата територија на Бугарија вчера паѓаше снег, а најголема снежна покривка се очекуваше во централните делови на Северна и на Јужна Бугарија, особено...

Поларен студ на истокот на Турција

Температурите во Источна Турција се спуштија до минус 17 степени Целзиусови, јави турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк. Снег паѓа во повеќе области во Источна Турција, каде што...