15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 3:27

Ознака: Студенти

Објавени се листите со примени студенти во државните студентски домови

Министерството за образование информира дека резултатите од Конкурсот за прием на студенти, запишани на додипломски студии, во државните студентски домови и други објекти за...

На „пракса“ во Германија за 15 евра од час

МАКЕДОНСКИТЕ СТУДЕНТИ МАСОВНО ГО КОРИСТАТ ЛЕТОТО ЗА РАБОТА ВО СТРАНСТВО Отворањето на границите и олабавувањето на мерките против пандемијата на ковид-19, голем број млади, од...

МОН: Учениците и студентите да го продолжат правото на користење стипендија

Министерството за образование и наука упатува апел до сите корисници на некоја од категориите на стипендии за средношколци и за студенти запишани на додипломски...

Студентите со субвенциите ќе можат да купуваат храна и од продавница

Со износот од 2.400 денари којшто Министерството за образование и наука од октомври ќе го уплаќа на студентите за субвенциониран оброк ќе може да...

ЕСМ додели 10 стипендии на студенти на Техничкиот факултет во Битола

Денска на Техничкиот факултет во Битола првиот човек на АД ЕСМ, Васко Ковачевски и на РЕК „Битола“, Залтко Ќурчиевски на 10 студенти им врачија...

Бројот на запишани студенти намален за 1,7 отсто во однос на...

Вкупно 50.881 студент се запишале на високите стручни школи и факултетите во Македонија во академската 2020/21 година, што претставува намалување за 1,7 отсто во...

Од железото на „Макстил“ студентите на ФЛУ направија скулптури

„Макстил“ и Факултетот за ликовни уметности имаат воспоставено континуирана соработка, која постојано се продлабочува со разни активности, како дел од исклучително важната корпоративна вредност...

МОН: Исплатени се ученичките и студентските стипендии за април

Согласно новиот начин и динамика на редовна месечна исплата на средствата за ученички и студентски стипендии воспоставен на почетокот на тековната календарска година, Министерството...

Сместувачки простор за студентите со атипичен развој во студентскиот дом Битола

Денеска во Битола, министерот за локална самоуправа Горан Милевски заедно со министерката за образование Мила Царовска и амбасадорката на Швајцарија, Сибил Сутер официјално го...

Фаучи: Студентите ќе бидат вакцинирани до 2022 година

Водечкиот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека апсолвентите во САД ќе бидат вакцинирани до есен, додека нивните помлади колеги најверојатно ќе бидат вакцинирани до...