Ознака: студена војна

Силата е во бројките

Некои европските партнери на НАТО стравуваат од внатрешниот предизвик што го поткопува сојузничкото единство во период на голем подем на Русија и од забрзаното...

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг кој присуствува во Софија на одбележување на 15-годишнината од зачленувањето на Бугарија во Алијансата, предупреди дека руското кршење...

Си-ен-ен: Преку кризата во Венецуела се враќа Студената војна

Кризата во Венецуела и конфронтациите на светските лидери околу земјата започнуваат да наликуваат како од времето на Студената војна: Кремељ јавно го подржува венецуелскиот...

„Рома“ и „Студена војна“ водат во трката за „оскар“ за странски...

Претставникот на Јужна Кореја, Ли Ченг-Донг, со филмот „Горење“ ја донесе својата земја во првите девет остварувања првпат во историјата на доделувањето на „оскарите“ Девет...

Европа во хаос

Не толку одамна, само пред неколку години, колку и е да е тешко да се поверува, Европа беше дел од светот што најмногу личеше...

Трамп бил цел на шпионскиот „лов во матно“ во Студената војна

Разузнавачката служба на Чехословачка (ШТБ) ги засилила напорите за шпионирање на Доналд Трамп кон крајот на 80-те години на минатиот век, со цел да...

Глобалните воени расходи највисоки по Студената војна

Глобалните воени расходи за 2017 година се зголемени до највисоко ниво од Студената војна. Водечки на листата се САД, Кина и Саудиска Арабија. Воените...

Српско-хрватска студена војна

Хрватска и Србија би можеле да влезат во дипломатска војна доколку српската влада остане доследна на најавите за прогласување некој хрватски министер за непожелна...

Едностраната студена војна на Западот

Проблемот меѓу Русија и Западот е всушност проблем на самите Западњаци. Ако има нова студена војна, таа ќе избие само зашто елитите не се...

Дали конвенционалната војна е увертира за нуклеарна

Во зависност од одлуката на Трамп, во наредните 24 или 48 часа, светот би можел да се соочи со најголемиот воен судир помеѓу две...