5.8 C
Skopje
24.10.2021 - 22:50

Ознака: студена војна

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите држави и побара од земјите да го...

Гутереш: Нова Студена војна доколку САД и Кина не ги подобрат...

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди на можноста од нова Студена војна доколку Соединетите Американски Држави и Кина, според него, не го поправат...

Европа со „ѕидови од човекови права“

Километри жичени огради и ѕидови високи по неколку метри изминатиов период се поставуваат по должината на европските надворешни граници во повеќе земји. Овие случувања, според...

Зум нема да спречи нуклеарна војна, време е „црвените телефони“ да...

Следната година е одбележувањето од 60-годишнината од кубанската нуклеарна криза. Неможноста на лидерите на САД и на Советскиот сојуз да комуницираат директно и отворено...

Дали ЦИА ја напиша најголемата химна на Студената војна?

Моќната балада на групата „Скорпионс“ беше звукот на падот на Железната завеса, но еден нов подкаст открива дека се работи за пропаганда Автор: Стив Чик Гардијан Со...

Геополитичките ветришта дуваат во насока на нова Студена војна

Автор: Ишан Тарор Вашингтон пост Како започнува една студена војна? Во Вашингтон расте чувството на непријателство кон Пекинг. Пред пандемијата, сите експерти предупредуваа за драстично нарушените...

САД се изолирани во студената војна со Кина

Американските сојузници главно не сакаат светски поредок предводен од Кина, но исто така не сакаат да ја игнорираат оваа суперсила, која претставува огромна економска...

ОН мора да спречат нова студена војна

Обединетите нации при основањето беа замислени како чувар на мултилатералниот поредок заснован на правила, што треба да обезбеди мир меѓу членките. Денес, ОН мора...

Дигитална студена војна

Натпреварот во развојот на вештачката интелигенција се води во триаголникот Кина-САД-Русија. Кина е насочена кон американската дигитална мрежа, на опциите за контрола или дури...

Предоцна е да се избегне студена војна помеѓу САД и Кина?

Предводен од претседателот Доналд Трамп, Вашингтон бргу и одлучно се врти против втората светска суперсила. Тоа би можело да биде катастрофално, оценува професорот по...