11.8 C
Skopje
25.10.2021 - 19:25

Ознака: струја

Намалувањето на ДДВ за струја усвоено од Владата

Владата го усвои предлогот на Министерството за финансии за намалување на ДДВ за електрична енергија за домаќинства, објави на социјалните мрежи министерот за финансии,...

Заев е убеден дека нема да има поскапување на струјата

Поскапување на струјата за домаќинствата нема да има до крајот на годинава, истакна денеска премиерот Зоран Заев, напоменувајќи дека државата ќе го намали ДДВ-то...

Центар и околните населби останаа без струја по удар на гром...

Без електрична енергија останаа жителите на Центар и околните населби кои со струја се снабдуваат од трафостаницата Југ-нова оти гром удрил во далновод и...

Мицкоски најави поскапување на струјата до 18 проценти

Очекувањата се дека на 1 јули цената на електричната енергија ќе поскапи за минимум од 15% до 18%, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Заев: Оваа година не очекуваме раст на цените на струјата

Оваа година не очекуваме раст на цените на струјата, изјави премиерот, Зоран Заев. - Имаме соодветни политики за да правиме меко спуштање на либерализацијата во...

Полицаец повреден од струен удар на семафор

Полицаец се здобил со повреди откако го удрило струја на семафор во Скопје. Според информациите на МВР, вчера околу 09.30 часот на крстосница од булеварите...

Струјата во Србија поскапува од утре за 3,4 отсто

Електричната енергија од утре ќе поскапи за 3,4 проценти за клиентите во Србија досега ја плаќаа по регулирани цени. Просечната цена на електричната енергија...

РКЕ предлага повеќе граѓани да добиваат финансиска помош за сметките за...

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се намали енергетската сиромаштија. Регулаторната комисија...

Дебар и околните места останаа без струја поради невремето

Силното невреме и мразот предизвикаа прекин во снабдувањето со електрична енергија на градот Дебар и околни населени места. Тежината на мразот и силното невреме во...

Голем дел од Скопје без струја поради дефект на трафостаница

Жители од различни делови на градот јавуваат дека снемале струја неколку минути пред 18 часот. Нема струја во делови од Центар, Карпош, Тафталиџе и...