Ознака: струја

Јанушев: Бараме надзорна расправа во Собранието за поскапувањето на струјата

ВМРО-ДПМНЕ денес по третпат го подига гласот против осиромашувањето на граѓаните, кое го носи оваа власт на Заев преку поскапувањето на струјата. Македонија е...

ВМРО-ДПМНЕ: Протест против мафијата на Заев и поскапата струја

Мафијата на Зоран Заев ја урна економијата во Република Македонија. Поради неспособноста на владата предводена од СДСМ останаа над 40 илјади граѓани на улица...

КСОМ протестираше против поскапување на струјата

Попладнево околу 18 часот Конфедерацијата на синдикални организации (КСОМ) го одржа најавениот протест против поскапувањето на струјата.  Демонстрантите пред Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) во...

РКЕ: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ архивирано по стандардна процедура

Денес пред Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги се одржа протест од страна на ВМРО-ДПМНЕ, при што нивните претставници доставија писмено барање до...

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од членовите на РКЕ и враќање на старата...

Граѓаните и членовите на ВМРО-ДПМНЕ денеска го реализираа вториот протест против поскапувањето на струјата со блокади на улицата пред Регулаторната комисија, како и булеварот...

И Конфедерацијата на синдикалните организации ќе протестира поради поскапувањето на струјата

Конфедерацијата на синдикални организации (КСОМ) од 18 часот најави протестен мото-синдикален граѓански марш, во знак на негодување за постапката и иницијатива за покачување на...

МЕМО ДООЕЛ ќе биде оператор на организираниот пазар на електрична енергија

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата во врска со назначувањето на националниот оператор на пазар на електрична енергија МЕМО ДООЕЛ –...

Мицкоски со три барања до власта на протестот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи на денешниот протест против поскапувањето на електричната енергија, упати три барања до Владата, на кои рече дека треба...

Почна протестот на ВМРО ДПМНЕ против поскапувањето на струјата

Со паролата „Скапа струја, сиромашен народ“ попладнево пред Министерство за правда почна протестот на ВМРО-ДПМНЕ против поскапувањето на струјата. Откако пристигнаа лидерот на партијата Христијан...

Рекордно производство на струја на ветерниот парк „Богданци”

Паркот на ветерни електрани „Богданци“ до крајот на август испорачал над 87 GWh електрична енергија што претставува натфрлање на планираното производство за тој период...