22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 17:02

Ознака: струја

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја...

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како што информираат од МВР, при...

Скопјанец крадел струја за да „копа“ биткоини

На подрачјето на скопската општина Ѓорче Петров, вчера полицијата го уапсила 37-годишниот В.П, кој се товари дека со украдена струја вршeл „копање“ на криптовалути...

ДДВ-то за струјата на домаќинствата се намалува од 18 на пет...

Пониска цена за електричната енергија и пониски трошоци за домаќинствата е целта на измените и дополнувањата на Законот за данокот на додадена вредност на...

Македонија прва на Западен Балкан се обврза дека ќе го напушти...

Македонија стана член на ППЦА Алијансата за време на Лондонската недела за климатски акции и заедно со Шпанија се обврзаа да го напуштат производството...

Сметките за струја ќе останат на слично ниво со намалувањето на...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука, со која сметките за електрична енергија на универзалниот снабдувач ЕВН ХОМЕ незначително ќе се...

Бислимоски: Сметките за струја ќе претрпат незначителни промени со новиот закон

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која сметките за електрична енергија на универзалниот снабдувач „ЕВН ХОМЕ“ незначително ќе се...

Намалувањето на ДДВ за струја усвоено од Владата

Владата го усвои предлогот на Министерството за финансии за намалување на ДДВ за електрична енергија за домаќинства, објави на социјалните мрежи министерот за финансии,...

Заев е убеден дека нема да има поскапување на струјата

Поскапување на струјата за домаќинствата нема да има до крајот на годинава, истакна денеска премиерот Зоран Заев, напоменувајќи дека државата ќе го намали ДДВ-то...

Центар и околните населби останаа без струја по удар на гром...

Без електрична енергија останаа жителите на Центар и околните населби кои со струја се снабдуваат од трафостаницата Југ-нова оти гром удрил во далновод и...

Мицкоски најави поскапување на струјата до 18 проценти

Очекувањата се дека на 1 јули цената на електричната енергија ќе поскапи за минимум од 15% до 18%, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...