Ознака: Струшко

Прегазено дете во Струшко

Малолетен пешак бил прегазен од автомобил синоќа на на регионалниот пат кај струшкото село Луково. „Патничко возило „фолксваген пасат“, со дебарски регистарски ознаки, управувано од...

Маж пронајден починат во близина на своето возило на шумски пат...

На шумски пат во атарот на струшкото село Делгожда вчера бил забележан починат маж во чија близина се наоѓало неговото превртено возило. Според информациите од...

Објавена монографија за живописот од 19 век во Струга и...

Монографијата „Живописот од XIX век во Струга и Струшко“, која во својата едиција „Културно наследство“ неодамна ја издаде „Каламус“, се заснова на научните резултати...

Во Струшко биле пронајдени 41 сандак со муниција и 138 гранати

На нива меѓу струшките села Франгово и Калишта полицијата вчера соопшти дека пронашла муниција, гранати и рачни фрлачи (РПГ). Денеска преку соопштение од МВР информираат...

Жител на Струшко за време на полициски час запалил два автомобила

Жител на струшкото село Делогожда за време на полициски час запалил два автомобила. Според информациите на охридската полиција, Д. Ж. (48) на 25 април во...

На починатата пациентка од Струшко постмртно ѝ се прави тест

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката била донесена во болница...

Заканата од качачките банди фрли нова светлина на етничкиот соживот

Идентификувани безобѕирните разбојници во Струшко Локалните жители недвосмислено сакаа да ги истакнат заложбите и храброста на неколку припадници на приватната агенција за обезбедување „Питон“, кои...

Притвор за уште две лица за убиството во Поум, Струшко

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Струга донесе наредба за спроведување истражна постапка за уште две лица поради постоење основано сомневање дека...

Качачки банди „тероризираат“ повеќе населени места во Струшко

Жителите на селата Франгово, Фиеришта, Радолишта, Шум, Заграчани и Теферич во струшкиот регион изминативе месеци живеат во страв, бидејќи тие самите и нивните домови...