Ознака: Струшки вечери на поезијата

Шунтаро Таникава е добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на...

Шунтаро Таникава, поет од Јапонија, е добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2022 година, а наградата „Мостови на Струга“ годинава...

Се одржа меѓународно поетско читање во МСУ

Дел од странските поети, гости на „Струшките вечери на поезијата“, синоќа читаа своја поезија во Музејот на современа уметност. Со тоа и официјално заврши...

Поетите од „Струшки вечери на поезијата“ вечерва читаат во МСУ во...

Триесетина поети од земјава и од странство вечера ќе имаат поетско читање во Музејот на современа уметност (МСУ) во 21.30 часот. Со тоа и...

Свечено затворени јубилејните 60-ти „Струшки вечери на поезијата“

Со поетското читање „Мостови” и врачување на наградите, „Браќа Миладиновци” и „Мостови на Струга” вечерва заврши 60-то издание на меѓународниот поетски фестивал „Струшки вечери...

Поетите ги посетија Вевчанските Извори

Триесеттина поети, гости на „Струшките вечери на поезијата“, денеска го посетија Вевчани и Вевчанските Извори. Во дворот на црквата „Свети Никола“ се одржа поетско матине...

Промовирано монографско издание посветено на Блаже Конески

Во рамки на одбележувањето 100 години од раѓањето на македонскиот поет, раскажувач, есеист, книжевен научник и лингвист Блаже Конески на „Струшките вечери на поезијата“...

Керол Ен Дафи: За да пишуваат поезија, младите луѓе мора да...

Поетски портрет на годинешната добитничка на „Златниот венец“ на „Струшките вечери на поезијата“, Керол Ен Дафи, беше претставен вечерва на летната сцена пред Центарот...

Свечено отворени јубилејните 60-ти „Струшки вечери на поезијата“

Манифестација „Струшки вечери на поезијата“ со традиционално палење на поетскиот оган вечерва свечено беше отворена на летната тераса на хотелот „Дрим“ во присуство на...

Лидија Димковска е добитничка на наградата „Браќа Миладиновци“

Познатата македонска поетеса Лидија Димковска е добитничка на наградата „Браќа Миладиновци“ што се доделува од страна на Струшките вечери на поезијата за најдобра поетска...

Средба на Пендаровски со организаторите на Струшките вечери и со поетесата...

По завршувањето на еминентниот меѓународен фестивал Струшки вечери на поезијата, денеска претседателот Стево Пендаровски ги прими директорот на фестивалот Тодорче Тасевски и претседателката на...