-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 2:21

Ознака: „Струшките вечери на поезијата“

„Во прегратките на љубовта“ на Емил Попoрдaноски ја доби наградата „Стојан...

„Во прегратките на љубовта“ на Емил Попoрдaноски ја доби наградата „Стојан Христов“, којашто се доделува за најдобра поетска книга од автор од македонската дијаспора...

Обновени спомен-плочките на лауреатите во Паркот на поезијата

Во Паркот на поезијата во Струга обновени се педесетина спомен-плочи од сите досегашни лауреати на „Струшките вечери на поезијата“. Во рамки на јубилејното издание...

Претставени номинираните поети од потесниот круг за наградата „Браќа Миладиновци“

„Потпис: трепетлика“ на Ана Стојановска (Три), „Големата прегратка“ на Павлина Атанасова (ПНВ Публикации), „Девет преобразби во чудната шума“ на Пандалф Вулкански (Темплум) и „Сватови...

Поетесата Ива Дамјановски добитничка на наградата „Браќа Миладиновци“

Младата поетеса Ива Дамјановски за книгата „Двоумење“ (Издание на ПНВ Публикации)“ е годинашен добитник на најпрестижната поетска награда „Браќа Миладиновци“, што Струшките вечери на...

Во Струга доаѓа забрануваната поетеса во режимот на Чаушеску

Имаше три периоди кога бев забранувана. Првиот кога имав 16 години, вториот период од 1985 година, кога во книжевните кругови повеќе бев позната како...

Загајевски го прими „Златниот венец“ на СВП

Полскиот поет Адам Загајевски вечерва го прими најпрестижното признание на Струшките вечери на поезијата „Златен венец“ на меѓународниот поетски митинг „Мостови“. На Мостот на поезијата...

Претставување на Ренџов и на Тапио на „Струшките вечери на поезијата“

Денеска на програмата на 57-те „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) е претставувањето на портретот на поетот Михаил Ренџов, минатогодишниот добитник на наградата „Браќа Миладиновци“...

Привршуваат подготовките за 57. Струшки вечери на поезијата

Привршуваат последните подготовки за 57. Струшки вечери на поезијата што ќе се одржат од 22 до 27 август во Струга. Деталите околу годинашното издание, Дирекцијата...

Рестрикција на содржините на „Струшките вечери на поезијата“

Запрашана што како новина може да одвои од годинешното фестивалско издание, Елизабета Шелева, претседателката на управниот одбор на „Струшките вечери на поезијата“, укажува дека,...

Адам Загајевски: Некои тврдат дека мојата поезија им помага да живеат

Мојот егзил е индивидуален и не е типичен - јас никогаш не сум бил сиромав, ниту гладен! Во 1992-та заминав во Париз, кога во...