Ознака: стручен

Белег на ЕП – брза трансформација, густина, трка, игра во два...

ОД СТРУЧЕН АГОЛ Европското фудбалско првенство полека дојде до својот крај. На него историски настап за македонската репрезентација, но сметам дека мораше и можеше повеќе....

Јовановски: Врвен фудбал, без фаворити за титулата

Во групната фаза и во осминафиналето видовме многу квалитетни, возбудливи и резултатски неизвесни мечеви. Очекувам така да продолжи и во следните натпревари, ништо не...

За намалениот број на стручен кадар во музеите треба да се...

Кризата со ковид-19 послужи и како катализатор за круцијални иновации што веќе беа во тек, особено видливи во зголемениот фокус на дигитализацијата и креирањето...

Ветераните ја потврдија класата, младите пред сериозен испит

За нецели три дена видовме две различни лица на македонскиот национален тим во дуелите со светскиот првак: мотивирана и тактички одлично поставена игра предводена...

Стопанството има недостиг од стручен кадар

Вкупно 62 отсто од компаниите во земјава се соочуваат со недостиг од стручен кадар и засега недостигот е најголем во машинската индустрија, електротехничката струка,...