Ознака: Струмица

Сообраќајка кај Струмица со возило кое превезувало мигранти, загина едно лице

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат А4 Струмица-Радовиш, делница од Струмица до Василевска крстосница. Во несреќата учествувале патничко возило...

Субвенции за купување велосипед

Струмица Општина Струмица ќе субвенционира купување велосипед. Надлежните од локалната самоуправа веќе објавија јавен повик за субвенции за купување велосипеди во износ од педесет проценти...

Две лица од струмичко криумчареле мигранти

Двајца жители на струмичкото село Градошорци се осомничени за криумчарење на мигранти од Бангладеш, Авганистан, Пакистан и Ирак. Според информациите на МВР, полицијата поднесе кривични...

Заврши изградбата на атмосферскиот канал во Габрово

Струмица Општина Струмица ја заврши изградбата на атмосферскиот канал во населеното место Габрово. Каналот е со должина од 360 метри, а надлежните велат дека со...

МВР: Во Струмица се проверуваше автентичност на дозволи на лица кои...

Од МВР информираат дека синоќа во 22.30 часот на струмичката улица „Ѓорги Трајков“ од страна на полициски службеници кои го контролирале почитувањето на полицискиот...

Пожарот не го скрши духот на вработените во ТВ ВИС

Димитар Мицев, сопственикот на телевизијата, вели дека и покрај тоа што објектот и опремата се пеплосани, за него и за сите струмичани, ТВ ВИС...

Пожар во струмичката телевизија ВИС – гореа студиото и техниката

Утрово изби пожар во зградата во која се наоѓаат просториите на ТВ ВИС во Струмица. Од телевизијата пренесуваат дека пожарот ги зафати телевизиското студио и...

Дезинфекција на јавните површини

Струмица Општина Струмица со сите свои ресурси е вклучена во спречување на ширењето на коронавирусот и заштита на здравјето на граѓаните. Вработени од ЈПКД „Комуналец“...

Мајка и ќерка во изолација во Струмица излегле од станот и...

Струмичкото основно јавно обвинителство поднесе обвинение против мајка и ќерка од Струмица на возраст од 56 и 35 години, поради непочитување на здравствените прописи...

Откажани карневалите во Струмица и во Прилеп

Јубилејниот, 30-ти по ред „Струмички карневал“, чие главно дефиле требаше да се одржи денеска во центарот на Струмица, е откажан. Не се одржа ниту...